Rýžový olej a zdraví, použití

Na trhu můžeme narazit na velké množství olejů, rýžový olej patří k těm méně známým. Přesto je však rýžový olej v mnoha ohledech zdraví prospěšný a také velmi chutný. Jak s ním pracovat a jaké jsou jeho výhody?

RýžeRýžový olej je rostlinný produkt, který se získává z rýžových otrub. Stejně jako většina rostlinných olejů obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek – vitamínů i minerálů. Tento druh oleje je vhodný do kuchyně, díky vyšší teplotě přepalování (215 °C) je vhodný i na smažení, své uplatnění najde také v kosmetice. Rýžový olej je u nás stále častěji dostupný i v běžných obchodních řetězcích, v obchodech se zdravou výživou jej najdete v každém případě.

Obsah látek

Jak již bylo zmíněno, rýžový olej obsahuje mnohem vitamínů a minerálů. Zmiňme např. vitamín A, některé vit. B, E, PP, také mastné kyseliny. Právě díky vitamínu E lze tento olej považovat za přírodní antioxidant, který pomůže organismu bojovat s volnými radikály. Pomáhají tak preventivně před vznikem různých chorob. Rýžový olej má také prokazatelně schopnost snižovat cholesterol v krvi, proto je vhodný pro všechny, kteří mají potíže s jeho nadbytkem. Také jsme zmínili, že rýžový olej má také své využití v kosmetice. Dokáže totiž zachycovat UV záření a bránit pronikání do kůže, proto se rýžový olej velmi často používá pro výrobu krémů na opalování. Také pomáhá zabránit procesu pigmentace melaninu.

Další použití v kosmetice

Kromě přípravků pro ochranu před sluncem se rýžový olej používá do vlasových kondicionérů, jelikož má blahodárný vliv na růst a kvalitu vlasů. Také pomáhá vyživovat obočí i řasy, udržuje mladistvou pokožku, díky jemnosti se používá pro výrobu dětské kosmetiky. Kromě průmyslové vlasové i obličejové kosmetiky lze rýžový olej použít i v surové formě– potírat si s ním obličej. Výhoda takového přístupu spočívá v tom, že tentýž olej můžete používat do kuchyně i na péči o pleť.

Použití v kuchyni

Rýžový olej se používá především v kuchyni. Je vhodný na smažení, stejně tak se ale hodí i do studené kuchyně. Jde o oblíbený produkt i mezi profesionálními kuchaři, jelikož má specifickou delikátní chuť. Rýžové olej je díky své stabilitě při zpracování při nízkých teplotách vhodný také pro přípravu majonézy a omáček. Používá se hojně v asijské kuchyni, ideální je však i pro přípravu francouzských brambor, masa či mořských plodů. Důležité je zmínit, že i přes vyšší pořizovací náklady se nákup rýžového oleje vyplatí – spotřeba při vaření je ve srovnání s běžně využívanými oleje nižší asi o 20 procent.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno