Domů Zdraví Příznaky Sucho v krku

Sucho v krku

Trápí vás sucho v krku a v ústech, které nevyřeší ani pořádný lok čisté vody? Pak se možná potýkáte se závažnějším problémem. Ten se odborně nazývá Xerostomie. Někteří lidé podobné příznaky ignorují, protože s pocitem suchého krku se stále dá jít do práce nebo do školy. Nebylo by však lepší se potíží zbavit? Určitě ano, proto jste si pro vás připravili několik základních informací. Podíváme se na nejčastější příčiny suchosti v krku a v ústech, na prevenci a na léčbu.

Kdy je vhodné zpozornět?

Občas každého z nás přepadnou nepříjemné pocity suchosti v dutině ústní. Pokud se jedná pouze o Muž zažívá pocity suchého krku s ručníkem na hlavěobčasné stavy, není se čeho obávat. Na druhou stranu jsou mezi námi i tací, co tak dlouho přecházeli suchost v krku a ústech, až úplně zapomněli, že se dá žít i bez ní (a mnohem lépe).

Proto své tělo netrapte příliš dlouho a raději si zajděte na prohlídku k lékaři. Co nespraví sklenka vody, to bude potřebovat odbornou diagnózu a samozřejmě léčbu.

V případě přecházení Xerostomie se může pacient setkat nejen s nepříjemnými pocit v dutině ústní. Následuje zápach z úst, zvýšená kazivost a vyšší míra výskytu zubního kamene.

Nejčastější příčiny suchosti v dutině ústní

Hlavní příčinou je nedostatečná produkce slin z průdušních, podčelistních a podjazyčních slinných žláz. To je ovšem také symptom, a proto je nutné hledat původce dál.

Naštěstí není příčin tolik, jako u jiných nepříjemných symptomů. Některé jsou méně závažné, jiné se dají vyřešit během pár dní. Mnohdy se stačí jen zamyslet nad svými každodenními návyky (zlozvyky) a odpověď se objeví sama. Která z příčin odpovídá vašemu stylu života?

·         Dehydratace – dnešní uspěchaná doba nahrává do karet každodenní dehydrataci organismu. Lidé jednoduše zapomínají pít nebo si volí nevhodné nápoje. Naše tělo je pak vyprahlé a pocity sucha v ústech volá o pomoc.

·         Stres – dlouhodobý stres dokáže naše zdraví rozložit jako když vítr sfoukne domeček z karet. Stres rozladí hormonální rovnováhu a produkce slin výrazně ubude.

·         Kouření – pravidelní a silní kuřáci se pocitu suchého krku a úst nevyhnou. Kouření jednoduše škodí každé části tělu, se kterou přijde kouř do styku.

·         Vedlejší účinky některých léků – často se jedná o léky proti depresím, různá antipsychotika atd.

·         Diabetes – jedním z průvodních znaků cukrovky je velká žízeň.

·         Sjörgenův syndrom – jedná se o autoimunitní chorobu, při níž jsou poškozeny slinné žlázy nemocného.

Léčba suchého krku a úst

U kuřáků a dehydratovaných lidí je to snadné. Jednoduše přestaňte kouřit a začněte pít více vody. Samozřejmě to (především u kuřáků) nepůjde ze dne na den. Pokud to však nikdy nezkusíte, můžete se obávat i dalších typických kuřáckých zdravotních problémů – rakovina jazyka, hrtanu, plic atd.

U ostatních nemocí je nutné podstoupit potřebná lékařská vyšetření a nechat si naordinovat léčbu od vašeho obvodního lékaře. A pokud potřebujete akutně vyřešit suchost, cucejte bonbón, ten vám zaručeně pomůže. Nelze ho však brát jako dlouhodobé řešení.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno