Trikuspidální regurgitace spadá jako zdravotní problém mezi srdeční obtíže. Konkrétně jde o nedomykavost trojcípé chlopně, která se nachází mezi komorou a pravou síní. Dle závažnosti vyžaduje léčba až chirurgický zákrok v podobě plastiky nebo úplné náhrady postižené části oběhové soustavy. Přečtěte si, jak tato nemoc zasahuje do života pacienta, co zahrnuje terapie nebo zda existuje účinná prevence.
Příčiny vzniku
Obvykle se jedná o vrozenou vadu (lze ji zjistit už u plodu) nebo doprovodné onemocnění, které vznikne kvůli jiné kardiovaskulární nemoci, jako je choroba mitrální chlopně, plicní hypertenze či revmatická horečka. Eventuálně doprovází nedokonalou funkci komor, nádor nebo sehrává roli následku infekčního zánětu srdeční nitroblány.
Podstata trikuspidální regurgitace spočívá v objemovém přetěžování pravé komory, což v dlouhotrvajícím horizontu vyústí v její selhání.
Projevy a diagnostika
Lidé s tímto onemocněním popisují bolestivý tlak v pravém podžebří, špatné dýchání při fyzické aktivitě a stěžují si také na pocity celkového nadmutí. Objevují se u nich i otoky nohou, zvýšená únava a schvácenost.
Při trikuspidální regurgitaci dochází k nárůstu žilního tlaku, který se na klinickém obraze identifikuje především v pravé síni. U pokročilejších fází vyvrcholí tento nápor zvětšením pravé srdeční komory, což jasně ukáže RTG hrudníku. A protože se zvýšený tlak týká jaterních žil, může nemoc vyvolat i poruchy ve fungování jater.
Kromě popisu symptomů samotným pacientem využívají lékaři ke stanovení této diagnózy postupy a zařízení obvyklé pro odhalování jakýchkoli srdeční obtíží, tedy EKG (elektrokardiogram), rentgen a katetrizační metody pro změření tlaku v jednotlivých částech srdce.
Jak se liší od trikuspidální stenózy
V souvislosti s trikuspidální regurgitací se můžete také setkat s pojmem trikuspidální stenóza, který označuje zúžení trojcípé chlopně. K tomuto problému se váže pouze jediný důvod vzniku, a to revmatická horečka.
Při této vadě zúžení vytváří bariéru v přenosu krve do pravé komory. V daném místě se proto hromadí krev a zvyšuje se tlak. Stenóza se pak projevuje nadměrnou náplní žil na krku, zvětšováním jater nebo otoky nohou. Někdy se jako důsledek objevuje tekutina v dutině břišní.
Možnosti léčby a prevence trikuspidální regurgitace
O vhodném léčebném postupu rozhoduje objektivní i subjektivní stav pacienta. Vyhodnocují se tedy uvedené příznaky a nálezy zjištěné při odborných vyšetřeních. U méně závažných forem mohou pomoci léky, které odstraňují následky a brání vzniku srdečního selhání. Mějte ale na paměti, že tento druh terapie nemoc neléčí, pouze zmírňuje její projevy a zpomaluje rozvoj.
Pokročilé fáze řešené regurgitace nelze léčit jinak než operací. Zpravidla se přistupuje k plastice chlopně, která navrátí její funkci do normálního stavu. V některých případech se volí totální náhrada nefunkční chlopně za umělou alternativu.
Obecným doporučením pro prevenci je dbát na správné léčení infekčních nemocí, které jsou nevyzpytatelné a mohou kvůli nedoléčení v těle přetrvávat a nepozorovaně se rozvíjet právě u srdečního svalu. Samozřejmostí je dodržování zásad zdravého životního stylu, který znamená racionální stravování, pravidelný pohyb a důkladný odpočinek.