Tříselná kýla: Nepříliš jasné příznaky

Máte za sebou nadměrnou fyzickou zátěž a pobolívá vás kýla? Jaké jsou příznaky tříselné kýly? Je nutné běžet hned k lékaři?

Kýlu (odborně hernie) si můžete představit jako dvojitou membránu, která vystýlá břišní dutinu a pokrývá také orgány, které jsou v této dutině uložené. Existuje celá řada kýl. V dnešním článku se ovšem zaměříme na kýlu tříselnou, která patří k těm nejčastějším.

Kýla vrozená i získaná

Vrozená kýla, která může vzniknout už při nitroděložním vývoji, postihuje častěji chlapce. Jako získanou označujeme takovou kýlu, která vznikne během lidského života. Nejčastější příčinou kýly je nadměrná fyzická zátěž, kdy dojde ke zvýšení nitrobřišního tlaku. Kýla může ale vzniknout i při chronické zácpě, kašli, zvětšení prostaty, obezitě nebo těhotenství.

Příznaky tříselné kýly

Tříselná kýla se objevuje v oblasti třísel nad tříselným vazem v oblasti, kde je břišní stěna zeslabena kvůli průchodu chámovodů (muži) nebo děložního vazu (ženy). Příznaky tříselné kýly nejsou nějak zvlášť markantní – někdy se neprojevuje žádnými symptomy.

Bolest je spíše nepravidelná (projevuje se např. při zvýšené fyzické námaze), objevovat se můžou také nepříjemné pocity v oblasti třísel. K hlavním příznakům tříselné kýly patří bulka, která může být na pohmat bolestivá a je možné ji „zatlačit“ zpět. Zpravidla se kýla časem zvětšuje, bolest je intenzivnější a při námaze roste.

Jak se léčí kýla?

Jestliže si v oblasti třísel nahmatáte bulku, pravděpodobně vás to vyděsí a přijdou vám na mysl různé varianty. Je pravdou, že ne každá bulka může být tříselná kýla.

Není ale třeba hned propadat panice. Zda jde o tříselnou kýlu, posoudí nejlépe lékař. Tříselnou kýlu jde – podobně jako ostatní typy kýly – léčit chirurgicky.

1 komentář

  1. Dobrý den už tři týdny mě bolí kyčel, při chůzi a vleže při změně polohy při masírování jsem si nahmatal v tříslech malou hrcku může to být kýla? Dekuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno