Velikost lyžáků

Výběr lyžařských bot neboli lyžáků vypadá na první pohled snadno. Pokud se ale rozhodnete špatně a zvolíte příliš malé nebo naopak velké lyžáky, jízdu na lyžích si opravdu užívat nebudete. Jak tedy vybrat ideální velikost lyžařských bot, na co se zaměřit a co nepodcenit? Právě na to se podíváme na následujících řádcích.

Lyžáky a jejich velikostHned na začátku je důležité říci, že se velikost lyžáků udává ve speciální stupnici zvané Mondopoint. Lyžařské boty se tak obvykle neprodávají pod číslováním jako běžné boty, ale podle stupnice Mondopoint (MP) označující délku vnitřní stélky v milimetrech. Při výběru bot do lyží se tak nejprve změří délka chodidel a podle toho se zvolí lyžáky s odpovídajícím mondopointem. V reálu je však výběr mnohem komplikovanější.

Velikost lyžařských bot podle lyžařských zkušeností

Je také třeba zmínit, že velikost lyžařských bot by se měla vybírat podle lyžařských zkušeností a schopností lyžaře. Vnitřní délka boty by rozhodně neměla být větší než délka chodidla. Začátečníci volí MP odpovídající s délkou chodidla. Mírně pokročilí lyžaři by však měli mít délku o pár mm kratší, experti pak volí ještě menší velikosti. Bota musí na noze perfektně sedět, ale současně musí být pohodlná a zajistit dobrý zážitek z lyžování.

Nové lyžáky se po krátké době prošlápnou

Hlavní chybu při výběru velikosti lyžáku uděláte, když si pořídíte příliš velké lyžáky. Po několika používáních se totiž ještě více prošlápnou a prostor uvnitř se o trochu zvětší. Lyžáky, které vám byly větší už při nákupu, budou po prošlápnutí extrémně velké a nevhodné pro bezpečné a pohodlné lyžování.

Jak postupovat při výběru lyžáků

A jak tedy při výběru nových lyžáků postupovat? V první řadě si změřte délku chodidla, abyste měli přibližnou představu o tom, jaký mondopoint budete potřebovat. Lyžařské boty si vždy vyzkoušejte. Boty byste měli zkoušet ideální s ponožkami, které také nějaký ten milimetr navíc přidají. V první řadě vsuňte chodidlo do lyžařské boty, správně byste měli na palci cítit tlak. Postupně zapněte přezky a simulujte pohyb na svahu – proveďte náklad a následně povolte nohu z nákleku.

Podle toho poznáte, jestli je velikost lyžáku správná. Palcem by se měl mírně dotýkat přední měkké části boty. Pokud se jej nedotýká, je bota příliš velká, pokud na ni naopak příliš tlačí, je moc malá. Vždy myslete na to, že se lyžáky prošlápnou a prostor uvnitř se zvětší.

Lyžařské boty pořizujte jen ve specializovaných prodejnách, kde vám při výběru poradí a pomohou při měření nohy. Pokud si chcete lyžování opravdu užívat, výběr bot nepodceňujte. Jedná se o dlouhodobou investici, která se vám vyplatí a kterou při sportování skutečně oceníte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno