Yerba maté – účinky

Yerba maté, často označované také jen jako maté, je nápoj, oblíbený v celé Jižní Americe. Připravuje se z lístků cesmíny paraguayské a vyznačuje se výraznými povzbuzujícími účinky. Na lidský organismus působí celkově pozitivně, a proto postupně získává oblibu po celém světě.

Yerba maté je nápoj, který se často milně označuje za čaj. Svou chutí i přípravou, která je specifická a až rituální, se však od čaje výrazně liší. Běžně se popíjí v Uruguayi, Argentině a v celé Jižní Americe. Seženete jej doslova na každém kroku, třeba i na čerpací stanici. U nás je yerba maté stále exotickým nápojem, pověstným svými povzbuzujícími účinky. Obsahuje však řadu zdraví prospěšných látek, díky čemuž je nápoj až léčivý.

Obsah látek

Yerba maté je povzbuzujícím nápojem především díky vysokému obsahu kofeinu. Dále obsahuje řadu minerálů, zmiňme např. vápník, hořčík, fosfor či křemík. Je také pověstný pro obsah vitamínů A, C, B i E. Obsahuje antioxidanty, díky čemuž je obzvláště zdraví prospěšný, dále betakaroten.

Účinky yerba maté

Výše zmíněný obsah látek vypovídá o tom, že popíjení tohoto nápoje bude mít pozitivní účinky na náš organismus, a opravdu tomu tak je. Pojďme se blíže podívat na účinky yerba maté.

Povzbuzující účinky

Díky vysokému obsahu kofeinu (často se označuje jako matein a u maté by neměl být návykový) má nápoj povzbuzující účinky podobně jako káva. V kombinaci s dalšími látkami jde o velmi zdravý nápoj. Potřebujete-li dodat energii po náročné práci nebo jste-li unaveni, maté je ideální volbou. Maté sice dodává energii, ovšem poněkud tlumeněji než káva, je šetrnější, není návykové.

Poruchy spánku

Trpíte poruchami spánku? Paradoxně by vám mohl tento nápoj pomoci. Je sice opravdovým zdrojem energie, ovšem obsažený matein v kombinaci s aminokyselinami způsobuje útlum a podporuje návrat k normálnímu stavu cyklu spánku a bdění. Trpíte-li poruchami spánku, popíjejte maté během dne a vaše cykly se vrátí do normálu.

Antioxidant

Yerba maté obsahuje antioxidanty, které jsou obzvláštně v dnešní době vyhledávanými a ceněnými látkami. Pomáhají ničit volné radikály a snižují tak pravděpodobnost výskytu dalších onemocnění. Společně s obsaženými vitamíny vede popíjení maté ke zlepšení imunitního systému.

Další účinky

Yerba maté tak rozhodně není jen „energetickým“ nápojem, pomáhá organismu harmonizovat se a docílit ideálního vyvážení. Je skvělým pomocníkem při snaze o redukci váhy, čistí organismus, zahání pocit hladu podporuje funkci trávicí soustavy, zlepšuje paměť i myšlení a reguluje funkci ledvin. Ačkoliv je pro nás yerba maté exotickým nápojem, měli bychom se s ním naučit pracovat a zařadit jej do běžného života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno