Domů Výživa Léčivé rostliny Yzop lékařský a jeho použití, využití

Yzop lékařský a jeho použití, využití

Yzop lékařský, rostlina, která má v léčitelství bohatou tradici. Pro alternativní léčbu a v bylinkářství se hojně používá i dnes, navíc má své uplatnění i v gastronomii. Pojďme si bylinu blíže představit a ukázat, jaké konkrétní využití má.

Yzop se řadí mezi polokeře. Volně v přírodě se vyskytuje v oblasti kolem Středního moře, v našich končinách se pěstuje a daří se mu zde dobře. Výška polokeře je mezi dvaceti až padesáti centimetry. Yzop poznáte podle lodyhy, která se větví v hojné míře a také podle okvětních lístků fialové barvy. Pro použití v kuchyni i léčitelství se využívá natě, která se sbírá kolem července a srpna.

Obsažené látky

Nať se sbírá z toho důvodu, že obsahuje třísloviny, poměrně velké množství vitamínu C a silice. Chuť je nahořklá, pach výrazný.

Léčitelství

Yzop se v léčitelství používá již od starověku. Tehdy měl opravdu pestré využití, kromě léčby onemocnění se používal pro vyhánění zlých duchů nebo pro odvšivení místnosti. Dnes slouží k jiným účelům.

Nemoci dýchacích cest

Přípravky z yzopu jsou skvělými pomocníky proti onemocnění dýchacích cest. Ať vás již sužuje chřipka, astma nebo průduškové záchvaty, odvar nebo přípravek z této rostliny vám zaručeně uleví. Pomáhá uvolňovat hleny. Jako lék se využívá při léčbě dětí, trpících onemocněním cest dýchacích.

 Ničení bakterií

Yzop lékařský má prokázané antibakteriální účinky. Působí jako desinfekční prostředek, ve formě obkladů se s ním léčí nehojící se rány, také vyrážky, ekzémy či odřeniny. Kromě antibakteriálních účinků působí yzop pozitivně pro podporu činnosti mozku, pomáhá odstranit žaludeční potíže nebo posílit zrak.

Yzop v kuchyni

Pro svou typickou chuť má yzop své uplatnění také v gastronomii. Používá se nejčastěji k dochucení masných výrobků – nádivek, paštik, ale také pro zvýraznění chuti salátů či polévek. Z yzopu je možné připravit bylinný likér, která má typickou aromatickou a především hořkou chuť.

Zdravotní omezení

Těhotné ženy nesmí používat yzopAčkoliv se jedná o rostlinu s pozitivními účinky, určitá skupina lidí by se mu měla velkým obloukem vyhýbat. Především těhotné ženy s ním nesmí přijít do styku, vyhýbat by se měly také šalvěji. Ani lidé s epilepsií by neměli přípravky z yzopu lékařského používat. Silice obsahuje keton, ten může způsobit potíže, u epileptiků se projevují vznikem křečí.

Příprava čaje

Pokud si yzop vypěstujete doma nebo zakoupíte, můžete si z něj připravit léčivý čaj. Nať rostliny musíte nejprve dobře usušit. Usušenou rostlinu pak zalijete vařící vodou a louhujte kolem 20 minut. Takový čaj popíjejte dvakrát denně, ne více. Pomůže vám při kašli i astmatu. Pro využití antibakteriálních účinků jej můžete používat i zevně. Kromě použití na obklady je možné čaj kloktat, čeho se využívá při onemocnění zánětu hrtanu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno