Zdravé pečení ze špaldové mouky

Máte-li rádi pečení a nejrůznější pochutiny, ale rádi byste začali jíst zdravě, jednou z možností zdravého mlsání je použití špaldové mouky. Špaldová mouka je zdravou alternativou tradiční bílé šlechtěné pšenice, má pozitivní vliv na zdraví a je lehce stravitelná a výživnější.

Špaldová mouka

Stále častěji se můžeme setkat se špaldovou moukou. Jde o celozrnnou mouku, vyrobenou ze speciální odrůdy pšenice – pšenice špalda (triticum spelta). Ačkoliv se může zdát, že je špaldová mouka módním výstřelkem dnešní doby, opak je pravdou. Podle historických dokladů a předpokladů se pšenice špalda vyskytovala na evropském území v období 5 tisíc let před Kristem. Šlechtěna pšenice, tak jak ji dnes známe, tu špaldovou zcela vytlačila. Hlavním důvodem byly mnohem vyšší výnosy šlechtěné.

Charakteristika

Špaldová mouka je na první pohled světlá, že se může zdát, že jde o klasický bílý typ mouky. Ve skutečnosti jde o celozrnnou mouku i přes svůj světlý odstín. Pšenice špalda je velmi výživná a hutná. Ve srovnání s moukou z bílé pšenice má vyšší energickou hodnotu, ale také více zasití. Samotná chuť špaldové mouky je také plnější, nasládlejší. Špaldová mouka je také mírně nasládlá, a to přesto, že samotný cukr neobsahuje. Proto se hodí do sladkých pokrmů, do kterých pak přidáme samotného cukru výrazně méně.

Nákup špaldové mouky

Ačkoliv se čas od času setkáme se špaldovou moukou i v běžných obchodních řetězcích, častěji musíme zavítat do specializovaných obchodů se zdravou stravou. Špaldovou mouku naleznete velmi často pod označením bio, kde při pěstování pšenice nebyla použita žádná syntetická hnojiva apod. Právě špaldová mouka patří k nejčastějšímu typu bio mouky, a to z důvodu, že sama o sobě není na pěstování náročná. Je odolná vůči škůdcům i nepříznivým vlivům počasí. Ačkoliv je cena za tento druh mouky vyšší, vyplatí se to jak z hlediska zdraví, tak chuti.

Obsah látek

Špaldová mouka je zdravější proto, že obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek a vitamínů. Jsou to např. vitamíny A, B, C, D a E, dále minerály zinek, železo, magnesium a také větší množství vlákniny. Díky vláknině má konzumace špaldové mouky pozitivní vliv na naše trávicí ústrojí. Pokrmy ze špaldové mouky nás také zasytí na delší dobu.

Zdravé pečení ze špaldové mouky

Pokud máte rádi pečené sladké pokrmy, použití špaldové mouky je z hlediska zdraví rozhodně vhodnější. Mouku můžeme použít pro pečení prakticky všech koláčů, buchet a pečených dezertů, v některých případech je však třeba počítat s odlišnou, výraznější chutí a hutnější konzistencí. Pokud teprve přecházíte na špaldovou mouku, doporučujeme ji v počátcích míchat 1:1 s bílou hladkou moukou. Je třeba počítat s tím, že pečené pokrmy ze špaldové mouky budou hustší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno