Zlomeniny dolních končetin patří mezi časté úrazy především sportovců, mohou však být i následkem chvíle nepozornosti ve zcela obyčejných situacích. U mnohých typů zlomenin ani nemusíte vědět, že máte něco zlomeného. A přesně mezi takové patří i zlomenina zánártní kosti.
Zlomenina kůstek v oblasti nártu vzniká z několika hlavních důvodů:
- Klasický úraz – když zánártní kůstky nevydrží tlak náhle vzniklé síly, tak prasknou (typicky při nárazu, po pádu, jako následek úderu pevným předmětem apod.), většinou jde o situaci, která netrvá více jak pár mikrosekund či sekund, zlomenina je okamžitou reakcí na podráždění
- Dlouhodobé přetěžení (únavová zlomenina) – tento typ zlomeniny je typický pro sportovce, kteří při svých výkonech dlouhodobě a jednostranně zatěžují právě nohy a především pak chodidla (typicky u sportů, při kterých se hodně běhá či skáče), většinou jde o mikro zlomeninu, která se vytváří týdny nebo měsíce, kdy se poškození v dané oblasti neustále opakovaným pohybem prohlubuje, až jednoho dne kost popraská
- Nízká kostní hustota – nemusí se to týkat jen zánártní oblasti, ale všech kostí v těle, v tomto případě se může kost zlomit i třeba při zcela obyčejné chůzi, jelikož nemá vhodnou stavbu, která zaručuje její pevnost (typicky u lidí se špatnou životosprávou, řídkými kostmi apod.)
Projevy zlomeniny zánártní kosti
Zlomeninu samozřejmě provází bolest. Ta může být dle charakteru zlomeniny buď ostrá, nebo tupá, může se objevovat jen v určité poloze chodidla, při chůzi, běhu či skoku. Typicky se může zlomenina projevovat i nenadálým ostrým píchnutím bez zjevné aktuální příčiny. Může se přenášet až do prstů či směrem k patě. Nárt je také citlivý při zmáčknutí a s menším otokem.
Na co si dát pozor
Pokud vás trápí bolesti v oblasti nártu, rozhodně byste je neměli podceňovat. Jak již bylo vzpomenuto, často můžete mít kůstky zlomené, aniž byste o tom věděli. Zlomenina sice může být velmi malá (na RTG nepatrná) a dokáže se sama zahojit, ale pokud o ní nebudete vědět, může se v případě neléčení a nedodržování vhodných opatření opět vrátit. Zvláště pak u únavové zlomeniny je vhodné odhalit příčinu. Často totiž za vznikem stojí nějaká svalová dysbalance, případně špatný návyk, který lze efektivně eliminovat a s ním tedy i riziko opakovaného lámání kůstek.
Léčba zlomeniny zánártní kosti
Základem terapie je správná diagnostika. Pokud RTG nic neodhalí, může se využít i jiná zobrazovací metoda (magnetická rezonance). Podle závažnosti se následně určí, jak lze zahojení pomoci. Může se použít fixace (bandáže nebo dlahy a sádry), bývá doporučován klid na lůžku, dále přikládání obkladů, podávání analgetik proti bolesti atd. Je potřeba si ovšem uvědomit, že sundáním sádry kvalitní léčba nekončí a především u sportovců je na místě investovat čas a energii do rehabilitace.