Zpracování angreštu

Tohle nenápadné chlupaté ovoce obsahuje opravdu velké množství vitamínů a dalších cenných látek, které bychom ve své stravě rozhodně neměli opomíjet. Vyplatí se však být připraven, protože úroda nevydrží na stromcích dlouho. Podívejte se na ty nejlepší tipy na zpracování angreštu, které jsme pro vás posbírali ze starých kuchařek a knih.

Angrešt se dá zpracovávat opravdu mnoha způsoby. Lze ho sušit, mrazit, zavařovat… Mnohem cennější, než všeobecné tipy, jsou tak recepty a návody na přesné postupy a typy zpracování, které vaší rodině zaručeně zachutnají. A co jsme si pro vás připravili?

Jak na sušení v sušičce

Máte doma jemná síta nebo ještě lépe celistvé sušící plochy? Pak si můžete v mžiku připravit lahodnou pochoutku pro každodenní mlsání. Stačí zralé plody angreštu jednoduše rozmixovat a vzniklou kaši pak usušit. Vzniknou vám vláčné placky, které lze použít k přímé konzumaci. Musí být měkké, ale nesmí z nich už vytékat šťáva.

Tip na pečený angrešt

Budete potřebovat jen tři ingredience, a přesto bude výsledek perfektní. A jak tedy na pečený angrešt?

Ingredience:

  • 450 gramů zralého angreštu
  • 30 gramů cukru
  • jedna lžíce likéru (skvělý je třeba domácí bezinkový)

Plech vyložte pečícím papírem, posypte cukrem a poklaďte omytým a usušeným angreštem. Zapečte tak, aby se cukr se šťávou slil ve vazkou hmotu. Přesypte do větší mísy, smíchejte s likérem a přendejte do předem připravených sklenic. Dobře zavíčkujte a zavařte. Deset minut bude stačit. Gratulujeme. V ruce držíte báječný dezert, který stačí dozdobit šlehačkou a servírovat třeba ke slavnostnímu obědu.

Angrešt jako barevná vložka do libovolného kompotu

Je pro vás chuť angreštu příliš specifická a samotný ho jednoduše příliš nemusíte? Nevadí. I pro vás máme dobrý tip. Vezměte si k ruce své oblíbené ovoce a to prolisujte (budete potřebovat cca 1 kilogram). Smíchejte s předem odváženým množstvím cukru (cca 500-800gramů, podle toho, jak moc chcete mít džem sladký). Pak přidejte angrešt pokrájený na poloviny. Společně pět minut povařte a poté naplňte do předem připravených skleniček. Obvykle není třeba sterilovat, cukr se o dokonalou konzervaci hotového výrobku rád postará.

Angrešt si v této kombinaci skvěle rozumí třeba s jahodami nebo směsí lesních či zahradních bobulovin. Ovšem pokud hledáte jiné tipy, podívejte se na na následující osvědčené kombinace.

  • Meruňkový džem skvěle doplní kousky kivi.
  • Broskvový džem si dobře rozumí s kousky jahod nebo pomerančů.
  • Jahodový džem ozvláštníte menšími kousky banánu.
  • Malinový džem bude ještě rafinovanější, pokud ho vyšperkujete kousky meruněk.

Ovoce stačí dohromady povařit asi pět minut. Je to opravdu jednoduché a rychlé. Návštěvy budou takto naservírovaným džemem zajisté příjemně překvapeny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno