Domů Výživa Hubnutí 90 denní rozlišovací dieta

90 denní rozlišovací dieta

Už jste slyšeli o 90 denní rozlišovací dietě? Asi správně hádáte, že trvá 90 dní. Ale jaké jsou její principy a zásady? Co při této dietě jíst a co pít? Hodí se i pro vás?

O diety založené na různých principech není nouze. A další neustále vznikají. Jak jste správně uhodli, 90 denní rozlišovací dieta trvá právě 90 dní. Střídá se v ní den, kdy konzumujete bílkoviny, škroby, sacharidy a vitamíny. Tyto dny se neustále opakují a každý 29. den je tzv. vodní, kdy se pije pouze voda.

Jíst můžete jen v určitou dobu

Kromě střídání čtyřdenních cyklů, je při 90 denní rozlišovací dietě nutné pamatovat na to, kdy jídlo konzumujete. K hlavním principům diety totiž patří předpoklad, že od 4.00 hodin do 12.00 hodin bychom měli přijímat více tekutin a minimum stravy, zatímco nejvhodnější doba pro konzumaci potravin je od 12.00 do 20.00 hodin. Po 20. hodině bychom pak již neměli přijímat vůbec nic.

Ke snídani se hodí především ovoce a zelenina. Hned po ránu byste měli vypít sklenici čisté vody a popíjet celé dopoledne. Výživnější jídlo si můžete dopřát až k obědu. 90 denní rozlišovací dieta tak v podstatě popírá princip zdravého hubnutí, kdy bychom nejvíce energie měli přijímat právě ráno a jíst menší porce pětkrát denně. Různé příručky a knihy o 90 denní dietě slibují zázračné hubnutí – až 25 kg během tří měsíců. Je ale třeba upozornit na to, že takové hubnutí není rozhodně zdravé ani trvalé a hrozí tzv. jo-jo efekt.

Ukázkový jídelníček 90 denní rozlišovací diety

Snídaně: Sklenice vody s citrónem, ovoce (nikoli ale sušené), je možné kombinovat s oříšky nebo semínky

Oběd:

  • Bílkovinový den: Pečený losos se zeleninovou oblohou Škrobový den: Čočka na kyselo, okurka
  • Sacharidový den: Chléb, celozrnný rohlík, bageta – to vše si můžete vybrat k zeleninovému salátu
  • Vitamínový den: Zelenina nebo ovoce

Večeře: Vždy to samé jídlo jako k obědu, ovšem pouze poloviční porce

Vodní den – následuje každý 29. den diety. Tento den pijete pouze vodu.

Hodnocení diety

Dieta není rozhodně vhodná pro děti, těhotné nebo kojící ženy a starší osoby. Ačkoli se během diety střídají dny, kdy konzumujeme bílkoviny, sacharidy, ovoce i zeleninu, může lehce nastat nevyváženost ve stravě. Není příliš vhodné omezovat snídani a jíst pouze třikrát denně. Při dietě bychom si měli jídlo rozdělit na minimálně pět porcí za den, dbát na pestrý jídelníček, nehladovět ani se jednorázově nepřejídat. Důležitý je také dostatek pohybu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno