Bergerovy tabulky

Organizujete turnaj a lámete si hlavu s tím, jak jednotlivé týmy a zápasy rozdělit tak, aby byla hra spravedlivá? Turnajových systémů existuje několik. Mezi funkční systém turnajového rozdělování patří tzv. Bergerovy tabulky, lidově označované jako „každý s každým“.

Bergerovy tabulky (Schurigovy tabulky)

Bergerovy tabulkyBergerovy tabulky nebo také Schurigovy tabulky byly vynalezeny již na konci 19. století. Jejich autory se stali stejnojmenní pánové Richard Schurig a Johann Berger. Tabulky byly sestrojeny za účelem rozdělování hráčů pro šachové turnaje, a to i s ohledem na spravedlivé rozdělení barvy hracích kamenů. Sám Johann Berger byl šachovým mistrem, který nad spravedlivým systémem spravedlivého rozdělování hráčů při turnajích přemýšlel. Bergerovy tabulky, ačkoliv se dnes běžně používají při rozdělování hráčů v různých druzích sportu, byly původně navrženy pro šachové partie.

Bergerovy tabulky dnes

Bergerovy čili Schurigovy tabulky se používají při pořádání šachových i sportovních turnajů. Jsou základem především při pořádání turnajů menšího rozsahu, pro komplexnější použití již byly překonány. Za tímto účelem se používají jiné systém, o kterých se zmíníme níže. Tabulky lze použít i při hře většího počtu týmů. Bergerovy tabulky si můžete vytisknout, připravit v Excelu, stejně tak můžete použít specializovaný software nebo na internetu vyhledat vhodnou online aplikaci. Systém Bergerových tabulek je však jednoduchý a při menším počtu týmů jej můžete mít v hlavě a kdykoliv jej použijete.

Příklad Bergerových tabulek

Přepisovat Bergetovy tabulky pro všechny počty týmů by nemělo význam, k tomu použijte výše uvedené aplikace. Abyste však pochopili princip systému rozdělení do turnajů, přinášíme vám dva příklady rozdělení dle popisovaného systému:

Bergerovy tabulky pro 3 až 4 týmy

První kolo 1-4 2-3
Druhé kolo 4-3 1-2
Třetí kolo 2-4 3-1

 

Bergerovy tabulky pro 5 až 6 týmů

První kolo 1-6 2-5 3-4
Druhé kolo 6-4 5-3 1-2
Třetí kolo 2-6 3-1 4-5
Čtvrté kolo 6-5 1-4 2-3
Páté kolo 3-6 4-2 5-1

 

Pokud se na systém Bergerových tabulek pečlivě podíváte, zjistíte, že díky tomuto systému se prostřídají všechny týmy v několika samostatných kolech. Proto si tento druh rozdělování začal označovat jako „každý s každým“, pod kterým jej známe takřka všichni.

Frončekovy tabulky

Systém losování na základě Bergerových tabulek byl překonám tzv. Frončekovými tabulkami. Ty byly navrženy profesorem matematiky Daliborem Frončekem a přináší mnohem propracovanější systém rozdělování. Využívá se především pro losování dlouhodobějších ligových soutěží. Od roku 2001 je podle tohoto systému rozdělování i první česká fotbalová liga.

Pokud pořádáte turnaj ve sportu, naučte se systém Bergerových tabulek, který vám rozdělování týmů zjednoduší. Pokud byste plánovaly turnaj dlouhodobého charakteru, dejte přednost Frončekovým tabulkám, na který existují také různé algoritmy a počítačové nástroje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno