Běžecký pás – jak na něm trénovat

Uvažujete o koupi běžeckého pásu nebo jste si jeden už pořídili? Pak se vám bude hodit pár rad, jak začít se cvičením a na co si dát pozor.

Jak začít na běžeckém pásu

Pokud ještě s koupí konkrétního trenažéru váháte, přečtěte si článek, jak vybrat běhací pás. Jestli už ale na vás běhací mašina čeká v pokoji, nezbývá než nazout vhodnou obuv a vrhnout se do tréninku. Neskákejte do toho ale po hlavě a bez přípravy, před cvičením se vždy řádně protáhněte a rozcvičte.

Začněte s frekvencí cvičení 3x až 5x týdně po dobu 20 až 60 minut. Je přitom dobré, když se intenzita cvičení pohybuje mezi 60 a 90 % vaší maximální tepové frekvence (snadno to změříte například pomocí tepoměru). Pro začátečníky je perfektní například běžecký pás MASTER F-10 nebo běžecký pás MASTER F-15 – rychle se seznámíte s jejich možnostmi, snadno se vám budou ovládat v průběhu cvičení a oba mají navíc kontaktní měření tepové frekvence přímo v řídítkách.

Nejčastější chyby při běhání na pásu

Často lidé podceňují volbu vhodné obuvi. I na běhacím pásu byste měli mít boty vhodné k běhu, které ale nemusejí splňovat kritéria pro běh v terénu. Neměli byste je ale při běhu příliš pozorovat. Pokud upíráte zrak na své nohy, nemáte správné držení těla. Další častou chybou je zbytečné držení madel. Paže byste měli mít u boků, v loktu ohnuté a uvolněné. Dávejte si také pozor, abyste na pásu nedělali příliš dlouhé kroky a vždy našlapovali z paty na špičku (a nikoliv obráceně).

Nezapomeňte ani měnit náročnost tréninku. Běhací pásy nabízejí několik možností, jak upravit zatížení. Pokud budete pracovat stále se stejnou náročností a dobou cvičení, začne si tělo zvykat a vy spálíte méně kalorií. Zátěž si pozvolna přidávejte, pokud to ale přeženete, nebojte se ubrat, zvlášť pokud se nevhodně nakláníte dopředu. Není to přeci žádný závod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno