Jak si vybrat sport pro hubnutí?

Ačkoli každé cvičení a fyzická aktivita přináší pozitivní výsledky v podobě lepší kondice, podoba výsledků se u jednotlivých forem pohybu může značně lišit. Volbu vhodného tréninkového je proto třeba provádět s ohledem na to, čeho chceme docílit.

Hubnout, nebo nabírat svalovou hmotu?

Zkuste si všimnout, jak vypadá například vrcholový sprinter a jak maratonec. Ačkoli jde o takřka stejný pohyb – tedy běh. Jejich postavy se liší diametrálně, navzdory tomu, že oba jsou vrcholoví sportovci.

Maratonec je hubený a šlachovitý, nemá téměř žádný tuk, ale také jen minimální objem svalové hmoty. Sprinteři jsou naopak svalnatí a vyrýsovaní se slušnými objemy, přestože tuk ani na nich pravděpodobně nenajdete. Čím to je?

Rozdílem mezi takzvanou aerobní a anaerobní aktivitou. Aerobní aktivita se vyznačuje dlouhým trváním a nízkou intenzitou. Při takovém cvičení tělo přechází ze spalování glykogenu coby primárního paliva na spalování tuků, právě proto, aby byly zásoby glykogenu uchráněny. Právě nízká intenzita okolo 55 – 70 % maxima tepové frekvence (orientační maximální tepová frekvence lze získat odečtením věku od čísla 220 u mužů anebo 230 u žen) a dlouhý průběh umožňují čerpat zásoby z „pomalejšího“ zdroje, tedy z tukových zásob.

Mezi typické aerobní aktivity patří právě vytrvalostní běh, ale také jízda na kole, plavání apod. Mezi anaerobní aktivity pak patří sprint, silové sporty a posilování nebo například do značné míry bojové sporty.
Žena a hubnutí

Jsou anaerobní sporty pro hubnutí nevhodné?

Je tedy posilování nebo sprint pro hubnutí špatnou volbou? To se rozhodně nedá říct. Ačkoli nedochází k přímému spalování tuků během činnosti (nebo jen zcela minimálně), v důsledku jsou tyto aktivity účinné, neboť zrychlují metabolismus a také budují svalovou hmotu (ta je energeticky náročná, takže čím více svalů, tím více spálíte kalorií, i když se nehýbete).

Pamatujte také na to, že svaly jsou těžší než tuk. Pokud se věnujete silovým nebo anaerobním sportům, nespoléhejte na kontrolu vašich úspěchů v hubnutí s pomocí vážení nebo počítání BMI. Váha se možná nehýbe nebo může i narůstat, stejně tak BMI může vykazovat vyšší hodnoty, než jaká je skutečnost. V tomto případě je lepším ověřením pokroků pohled do zrcadla anebo potom až přesné změření procenta tělesného tuku u výživového poradce.

Existuje konkrétní nejlepší sport na hubnutí?

Možná jste už pochopili, že snadná a jednoznačná odpověď neexistuje, a to navzdory tomu, že na internetu (i jinde) lze najít tabulky, které uvádějí průměrnou spotřebu kalorií u jednotlivých sportů. Z předchozích řádků však vyplývá, že to zdaleka není jediný určující faktor. Podstatná je také délka činnosti, intenzita a zejména pak určení, odkud vlastně spalovaná energie pochází (glykogen, nebo tukové zásoby?).

Ideální je kombinace obou typů aktivit – což vede ke komplexnímu rozvoji, nikoli jen například k budování zejména svalové vytrvalosti (např. běh na dlouhou trať) nebo svalové síly (silové sporty).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno