Bolesti břicha mohou naznačovat téměř cokoliv od plynatosti až po dlouhodobý stres nebo rakovinu. Většinou se za nimi skrývají právě zažívací potíže nebo rozladěný organismus. Jak je to ale v případě bolesti kolem pupku? V dnešním článku se podíváme na nejvíce pravděpodobné příčiny. Přeci jenom jsou právě v dutině břišní uloženy důležité orgány a pár informací navíc není nikdy na škodu.
Jaká bolest?
Všichni víme, kde máme pupík, to vám určitě popisovat nemusíme. Proto se v prvé řadě zaměříme na bolest samotnou. Dospělý člověk má za sebou většinou různé typy bolesti od naraženého lokte po trhání zubů. Z nějakého důvodu jsme se však naučili máchnout nad bolavým břichem rukou. Spoustu lidí si prostě řekne, že se přejedlo nebo něco špatného snědlo.
Jenže právě bolesti břicha se vyplatí sledovat. Na jaké otázky bychom si měli vždy odpovědět:
· opakuje se bolest často na jednom místě?
· je spíš tupá nebo ostrá?
· mám teplotu?
· Dokážu si bolest spojit např. s přehnaným množstvím zkonzumovaného jídla nebo pití?
Dále je také dobré znát svou rodinnou anamnézu. Zjistěte si, kdo z vašich blízkých příbuzných trpí na vředy, polypy, záněty žaludku, rakovinu v dutině břišní atd. Tyto informace sdělte svému ošetřujícímu lékaři.
Nejčastější příčiny bolesti kolem pupku
Mezi skutečné stálice, především u malých dětí, patří zánět slepého střeva a břišní kýla. Obě dvě nepříjemnosti často končí operací jenom proto, že je člověk přechodí nebo rodiče neberou problémy svých dětí dostatečně vážně. Věta „bolí mě bříško“ je totiž už tak ohraná, že jen málokterý rodič má trpělivost se vždy touto stížností hlouběji zabývat.
V případě slepého střeva je bolest tupá a neurčitá. Výjimkou není ani přítomnost teploty, nevolnosti a zvracení. Kýla může způsobit tupou i ostrou bolest, záleží na okolnostech a pohybech člověka.
Další klasické nemoci:
· střevní neprůchodnost (srůsty, nádor…) – bolest se rozšiřuje do celé břišní dutiny
· ruptura aneurysmatu břišní aorty (tepenné výdutě v břiše) – silná náhlá bolest, člověk upadá do šoku
· zánět slinivky břišní
· potravinové alergie a autoimunitní nemoci, které způsobují nadýmání a špatné trávení
· záněty žaludku a žaludeční vředy
Často jsou to zdravotní problémy spojené s nezdravým životem a podceňování prevence. Už i mladí lidé chodí do ordinací s vředy, záněty trávicí soustavy atd. Rychlé tempo a málo času na péči o naše zdraví si začínají vybírat svou daň.
A co léčba?
Ta se pochopitelně odvíjí od diagnózy, která probíhá nejprve pohmatem a poté případně dalšími vyšetřeními (ultrazvuk, rentgen…). Připravit se můžete na klidový režim a odlehčení jídelníček, ale také na operace a dlouhodobé polykání pilulek.