Bolest lokte

Je jen málo míst na našem těle, která jsou častěji terčem úderů nebo pádů, nežli kolena a lokty. Loketní kloub je vystaven nejen možnosti úrazů, jenž jsou příčinou následných poúrazových bolestí, ale je také neustále namáhán při práci, sportu a obecně všech lidských aktivitách.

Pozorujete-li u sebe bolest lokte a jeho okolí, tak není důvod k přehnané panice. V případě, že bolest odezdí a již se nevrací, nejspíš se jednalo o důsledek naražení či nedoléčeného zranění. Je také důležité sledovat intenzitu bolesti a její formu. Váš lékař se vás bude ptát, zda je bolest spíše bodavá či tupá a zda je dlouhodobá nebo se objevuje nahodile a rychle odeznívá. I tyto zdánlivé drobnosti mohou pomoci k urychlení diagnózy problému.

Loket je achylovou patou sportovců

Jen málokterý sport lze aktivně provozovat a mít při tom jistotu, že nezapojujete loketní klouby a přehnaně je Žena s bolavým loktem je na lékařském vyšetřenínevytěžujete. Existuje celý zástup sportovních odvětví, která loket namáhají extrémně. Může se jednat o tenis, basketbal, různé formy atletiky nebo golf. A právě na základě těchto sportů vznikla pojmenování pro dvě onemocnění loketního kloubu, jenž jsou s ním téměř neodmyslitelně spojena. Jedná se samozřejmě o tenisový a golfový loket.

Syndromy tenisového a golfového lokte jsou důsledkem tzv. entezopatie. Při tenisu a golfu jsou zatěžovány svaly předloktí a tedy i jejich úpony. Bolest se může projevit na vnitřní straně lokte, v případě golfového lokte, a na zevní straně u lokte tenisového.

Tenisovým loktem jsou postižena přibližně 3 % populace a není zde žádný rozdíl mezi muži a ženami. Obě pohlaví postihuje naprosto stejnou mírou. Pokud jsou zatěžovány natahovače, tak hovoříme o zmíněném tenisovém lokti. Ohybače, které zajišťují ohýbání prstů a zápěstí, jsou naopak spojeny s golfovým loktem. Ten je také nazýván loket oštěpařský.

I v kanceláři lze přijít k újmě

Naše tělo je komplexem navzájem se doplňujících a ovlivňujících skupin svalstva, tkání, kostí, tekutin a nervů. V případě, že trpíte bolestmi lokte, nemusí být důvodem pouze přemíra sportovní aktivity. Tenisovým loktem mohou trpět lidé, kteří se věnují kancelářské práci a nikdy nedrželi tenisovou raketu. Je to způsobeno prací s myší a klávesnicí a co je nejdůležitější… obecně špatným držením těla a nevhodnou životosprávou.

Je potvrzeno, že bolesti lokte mohou být přímo způsobeny krční páteří, která není v ideální poloze, stejně tak od ramen a lopatek. Jestliže svalstvo nefunguje, jak by mělo, tak může docházet k nepřirozenému zapojování dalších svalových skupin, které jsou následně příliš zatíženy.

Co z toho plyne? Věnujete-li se často některému ze zmíněných sportů nezapomeňte dát svému tělu pravidelných oddych a relax. Lidé pracující u počítače by měli dbát na správné držení těla a pravidelné protahování rukou. Nezapomeňte, že prevence je vždy lepší, než následná léčba.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno