Domů Zdraví Bolesti Bolest nohou od kolen dolů

Bolest nohou od kolen dolů

Bolesti související s dolními končetinami mohou mít spoustu příčin. Ty je zpravidla možné rozdělit do pěti hlavních kategorií – kosterní, kloubní, cévní, nervové a svalové. Vždy je nezbytně nutné původ odhalit a zahájit podle toho vhodnou terapii. V opačném případě to totiž může vést až k vážným stavům v podobě invalidity.

Tak jako jakákoliv jiná bolest, i bolest dolních končetin může vzniknout jako následek přetěžení. Není proto nic neobvyklého, když vás po náročném sportovním výkonu nebo třeba delším stání nohy několik dní pobolívají. Pokud však bolest neustupuje a vrací se i bez zjevné příčiny, je třeba to začít řešit. Bolest nohou

Přehled možných příčin bolestí nohou

  • Syndrom neklidných nohou

Toto onemocnění patří do škatulky těch záhadnějších. Dosud totiž nebylo odhaleno, co tlaky v oblasti lýtek způsobuje. Týká se především žen a projevuje se bolestí lýtek, která se zmírňuje nebo zcela ustupuje při pohybu. Léčba většinou předpokládá neurologický původ.

  • Ateroskleróza tepen

K bolestem nohou v tomto případě dochází z důvodů postupného ucpávání tepen, které tak zamezují správnému vyživování končetin. Ty pak nezvládají fyzickou aktivitu. S postupem času se přidají i svíravé a křečovité bolesti v klidu.

  • Cukrovka

Příčinou bolestí nohou může být i cukrovka. Dochází při ní k poškozování drobných cévek, které se starají o vyživování končetin. To se pak projevuje bolestivým mravenčením a brněním.

  • Útlak míchy

Jestliže je drážděn příslušný nervový kořen, který vystupuje z míchy, může se právě projevovat bolestí nohou. K útlaku dochází často při vyhřeznuté ploténce.

  • Dna

Bolest nohou se může objevovat i jako symptom onemocnění, které se nazývá dna. Vzniká v případě, že se začne v kloubech ukládat kyselina močová, která v nich následně způsobuje otoky a bolesti. U dolních končetin se většinou týká nártu nebo palců.

  • Křečové žíly

Jednou z nejčastějších příčin bolestí nohou jsou varixy. V hojné míře se tvoří u lýtek, kde způsobují palčivou bolest, tlak nebo křeče, protože omezují průchodnost krve v žílách.

  • Zborcená klenba

Jestliže se bolesti týkají chodidel, může být základem problémů zborcená klenba, tedy ploché nohy. V místech vazů klenby pak vznikají bolesti a otoky, případně vybočený palec či kladívkové prsty.

  • Poškození kostí

Některé bolesti mohou vycházet i z potíží, které se týkají kostí. Typicky se jedná o jejich řídnutí v důsledku nedostatku vitamínu D nebo metabolických poruch. Neobvyklé nejsou ani nádory kostí.

Léčba bolestí

Správná terapie spočívá ve správné diagnóze. Podle toho se pak volí metody, medikamenty a další potřebné postupy. Na potlačení krátkodobých bolestí nohou od kolen dolů lze používat nejrůznější masti a krémy s obsahem analgetik, chladivé nebo bylinné obklady apod. V každém případě je třeba bolesti nepodceňovat, nohy nám slouží dennodenně a je více než nutné se o ně náležitě starat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno