Bolest svalů pod drobnohledem: jaké jsou příčiny a jak ji řešit?

Svaly vás mohou bolet z různých příčin – jako následek sportu, namáhavé práce a také kvůli nemoci. Je vždy zásadní umět příčinu identifikovat a až posléze zvolit vhodný způsob úlevy. Naučte se to a už nikdy vás bolest svalů nesrazí na kolena.

Proč dochází k bolesti?

Nejčastější příčinou bolesti svalů je nadměrná námaha. Při každém pohybu totiž sval spotřebovává velké množství energie a současně vylučuje odpadní látky. Když je zatnutý, nemůže do něj tělo dopravit novou energii, a právě proto vznikají problémy. Ve svalu se totiž nahromadí kyselina mléčná, která způsobuje zatuhnutí a následnou bolest. Aby se to nestalo, je velmi důležitý pečlivý strečink před i po cvičení. Na vině mohou být rovněž různá onemocnění. Asi nejznámější je chřipka, při které se navíc přidává ještě bolest kloubů. Svalová bolest patří také mezi projevy lymeské boreliózy (nemoc přenášená klíšťaty) či tropického hořečnatého onemocnění. Objevuje se také, pokud tělo napadnou parazité svalovec stočený nebo tasemnice dlouhočlenná. Platí jedno pravidlo: pokud vás svaly nebolí kvůli námaze a stav se nezlepšuje, bude se jednat pravděpodobně o jednu z dalších – mnohem nebezpečnějších příčin. Proto se rozhodně doporučuje navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Bolest svalů

Jak si od ní pomoci?

Na únavu nejlépe pomáhá odpočinek a prohřátí. Dopřejte si horkou koupel, do které přidejte mořskou sůl nebo bylinky, jako jsou heřmánek, levandule a tymián. Výborné jsou též horké a také studené zábaly. Pokud to jde, zajděte si masáž, nejlépe od profesionála. Po odpočinku svaly protáhněte, ale nepřetěžujte je. Když potřebujete bolest svalů rychle odstranit, pomůže Olfen® gel, který koupíte v lékárně bez předpisu. Obsahuje léčivou látku diklofenak, díky ní rychle tlumí bolest i zánět a má protirevmatické účinky. Je to hydrofilní gel, který se velmi rychle vstřebává do pokožky, takže přináší rychlou úlevu. Doporučuje se ho mít u sebe například při sportu, túrách do hor, a pokud máte namáhavou práci, bude se vám hodit i zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno