Domů Zdraví Bolesti Bolesti zad: Zbavte se jich!

Bolesti zad: Zbavte se jich!

Ať zvedne ruku ten, koho nikdy nebolela záda! Bolesti zad dnes patří k civilizačním chorobám a výzkumy uvádějí, se s nimi alespoň jednou setkalo 80 % populace. Co je příčinou bolestí zad? Špatné držení těla, hrbení se nad počítačem, nedostatek pohybu a sedavý způsob života. Jak se bolesti zad zbavit?

Bolest zad je v současné době běžnou záležitostí a čím dál častěji se s ní setkávají i mladí lidé. Pro zdravá záda je klíčová páteř, a proto měli bychom se o ni dobře starat. Předpokladem pro správné držení těla a zbavení se bolestí zad jsou také důležité silné zádové a břišní svaly, které nám pomáhají chodit rovně a správně držet tělo.

Bolesti zad aneb 6 příčin

Proč nás bolí záda? Tato otázka je na místě, protože nám pomůže odhalit, co je příčinou bolesti zad a co děláme špatně. Najdete se v některém z těchto bodů?

  • Nesprávné držení těla. Už jako děti se hrbíme nad úkoly do školy, stále častěji nad počítačem – je přece tak pohodlné nesedět rovně. V podstatě jde ale jen o špatný zlozvyk, který můžeme s trochou námahy napravit. U dětí je to snazší, u dospělého se to nemusí vždy podařit. Zkuste třeba myslet na to, že vás pořád někdo pozoruje – nechcete se přece hrbit, protože to nevypadá hezky.
  • Sedavé zaměstnání. Možná by se dalo říct sedavý způsob života. V práci i ve škole sedíme, večer u televize sedíme. Pořád vlastně sedíme a pohybu je málo. Se sedavým zaměstnáním asi nic neuděláte – nicméně si alespoň opatřete ergonomickou židli a zkuste se občas protáhnout (třeba místo klábosení s kolegy nebo odpolední cigarety).
  • Opakem sedavého zaměstnání je naopak velká fyzická námaha, zvedání a nošení těžkých věcí. Zkuste alespoň v rámci možností svým zádům ulevit a nenosit těžké věci víc, než je nezbytně nutné.
  • Ochablé zádové a břišní svaly. Jinak je můžeme nazvat vzpřimovače páteře. Pokud jsou oslabené, je to problém. Co s tím? Tady pomůže cvičení zaměřené na zádové a břišní svaly.
  • Bolesti zad, bolesti šíje a hlavy – příčina může být i v dlouhodobém stresu. Podle odborníků má úzkost vliv i na držení těla – vystresovaný a úzkostný člověk má tendenci choulit se do sebe, kulatit záda a stahovat si hrudní koš.

Cviky proti bolesti zad

Možná trpíte občasnými bolestmi zad způsobenými jednorázovou námahou. Možná patříte k těm, které bolesti zad trápí dlouhodobě. Ať tak či onak – je dobré začít s tím něco dělat. Zkuste na svá záda víc myslet, chodit rovně, nehrbit se, zajít si občas na masáž a také PRAVIDELNĚ cvičit – ideální je například jóga nebo pilates! Přinášíme několik cviků proti bolesti zad!

Protažení zad

Lehněte si na záda, ruce i nohy natáhněte. Vytáhněte se za rukama i nohama a vydržte 5 vteřin, pak uvolněte. Opakujte pětkrát.

Uvolnění bederní páteře

Lehněte si na záda, pokrčte nohy a rukama je uchopte za kolena a přitáhněte je k hrudníku. Vydržte 5 sekund a povolte. Opakujte pětkrát.

Uvolnění krční páteře

Tento cvik je vhodný i do kanceláře, kde právě krční páteř trpí, jak se nakláníme nad počítačem. Sedněte si a rukama si podepřete zátylek. S výdechem hlavu přitáhněte k hrudníku. Opakujte pětkrát.

Posílení zádových svalů

Lehněte si na břicho. Ruce složte pod čelo a pak se zvedejte od podložky nahoru, asi 20 cm nad zem.

Stoupněte si, nohy rozkročte asi na šířku ramen. Do ruky si vezměte ručník nebo posilovací gumu, ruce dejte nad hlavu, tak aby byl ručník nebo guma napnutá. Tahem pak ruce (se stále napnutou gumou nebo ručníkem) dávejte za záda.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno