Borůvková dřeň

Co je to vlastně borůvková dřeň? Dření obecně nazýváme měkký vnitřek něčeho organického. Například máme dřeň uvnitř stonku rostliny nebo kmenu, dřeň v kostech a nebo třeba dřeň v ovocných plodech, tedy to, co se skrývá po slupkou.

Ovocná dřeň

Ovocná dřeň neboli protlak (od slova protlačit) říkáme hmotě, která nám vznikne vylisováním, propasírováním nebo rozmixováním ovoce, zpravidla bez slupek a jadérek. Pokud má ovoce jemnou slupku nebo drobná jadérka, použijeme je celé, například jahody nebo borůvky. Naopak třeba jablka raději oloupeme, aby byla dřeň jemná. Dřeň vyrábíme většinou z přebytků ovoce, někdy i méně vzhledného.

Jak uchovat dřeň

Ovocnou dřeň uchováme buď zavařením nebo zamrazením. V létě přijde vhod zmrazená dřeň místo koupeného nanuku, nebo z ní rychle vyrobíme granitu či sorbet, případně domácí limonádu, která už bude rovnou vychlazená. V zimě, kdy je čerstvé ovoce drahé a bůhvíodkud dovezené, oceníme zavařenou dřeň do jogurtu, na palačinky a nebo jen tak jako zdravou svačinku.

Jaké ovoce použít

Dřeň děláme z jakéhokoli ovoce, k aromatickým druhům (borůvky, maliny, rybíz) někdy přidáváme jablečný protlak, který zmírní ostrost a kyselost. Ale vždy je dřeň nejlepší z čerstvě natrhaných plodů, co nejdříve zpracovaných. Uchová si tak nejen vitamíny, ale také chuť a barvu. Ovoce ze supermarketu, chlazené při přepravě i ve skladech, nám dobrou službu neudělá. Pokud nemáme vlastní zahrádku, spoléháme se na místní trhy nebo přebytky třeba od sousedů nebo od kamarádky. Můžeme využít také samosběr, nabídek je čím dál více a ne jen na jahody. No a lesní plody si nasbíráme při procházce do lesa, chce to jen trpělivost a šikovné ručičky.

V čase borůvek si uděláme borůvkovou dřeň

Ingredience:

  • lesní borůvky (vlastnoručně nasbírané nebo zakoupené na trhu)
  • cukr bílý nebo hnědý, případně med (dle chuti)

Postup:

Borůvky rozmixujeme a postupně přidáváme cukr, až je hmota podle naší chuti. Pokud jsou borůvky málo šťavnaté (v době sucha), přilijeme pár lžic vody. Můžeme také přidat rozvařené letní jablko.

Takto připravenou dřeň buď zavaříme v malých skleničkách 15 až 20 minut (dle velikosti sklenic) na 90 °C, nebo ji zamrazíme v malých kelímcích.

Zmrzlina z borůvkové dřeně

Ingredience:

  • 1 plecháček borůvek
  • ½ plecháčku cukru
  • 2 lžíce citrónové nebo limetkové šťávy
  • 1 zakysaná smetana nebo smetanový bílý jogurt nebo tvaroh tučný v kelímku
  • 1 smetana ke šlehání
  • 1 vanilkový cukr s pravou vanilkou nebo vanilková esence 1 lžička

Postup:

Nejdříve si vyrobíme borůvkovou dřeň. Rozmixujeme borůvky, oba cukry a citrónovou šťávu do hladka.

Přidáme zakysanou smetanu (jogurt, tvaroh) a ještě chvíli mixujeme. Smetanu ke šlehání vyšleháme do polotuha a vmícháme ke směsi. Vlijeme do nádoby s víkem, nebo zakryjeme fólií a dáme zamrazit. Během mražení několikrát promícháme. Před podáváním necháme mírně povolit, zmrzlina se bude lépe porcovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno