Bramborová šťáva

Brambory se na našich jídelníčcích objevují skoro každý den. Ze zdravotního hlediska bychom však neměli zapomínat ani na šťávu ze syrových brambor, která obsahuje látky, které v tepelně upravených bramborách nenajdeme.

Zatímco v minulosti se brambory řadily k nepříliš vhodným potravinám, které obsahují až zdraví škodlivé látky, aktuální vědecké výzkumy potvrzují pravý opak. Obzvláště se doporučuje bramborová šťáva ze syrových brambor, která obsahuje spoustu vitamínů a zdraví prospěšných látek, které vařením či pečením zmizí. Brambory obsahují spoustu vitamínu C, vlákniny, ale také např. selen, který je vcelku vzácný. Brambory v syrovém stavu jej obsahují víc než třeba oříšky, které se právě pro obsah selenu doporučují. Bramborová šťáva navíc obsahuje vyvážené množství jednotlivých vitamínů, minerálů a dalších látek, je tak pro náš organismus opravdu užitečná.

Účinky bramborové šťávy

Pokud budeme pít pravidelně bramborovou šťávu, třeba i v kombinaci s jinou odstředěnou zeleninou, preventivně ochráníme svůj organismus před rizikem výskytu celé řady onemocnění. Bramborová šťáva také působí přímo léčivě při některých nemocích. Pojďme se podívat na hlavní účinky bramborové šťávy.

Čisticí účinek

Bramborová šťáva se pyšní poměrně silným čisticím účinkem. Dokáže totiž tělo zbavovat nebezpečných toxinů. Proto má pití šťávy přímý vliv na náš vzhled, dokáže nás zkrášlit a zbavit různých kožních problémů. Bramborová šťáva také výrazně posiluje imunitní systém a chrání před nachlazením.

Léčba žaludečních problémů

Šťáva z brambor je skvělým pomocníkem při různých žaludečních problémech a onemocněních. Šťáva je alkalická, proto trávicí ústrojí zklidňuje. Je vhodná při překyselení žaludku, podporuje hojení střev a žaludečních vředů. Má blahodárné účinky při gastritidě.

Pleť

Vzhledem k tomu, že bramborová šťáva zbavuje naše tělo toxinů, podporuje také vzhled naší pleti. Máte-li problém s akné, ekzémy či dalšími kožními problémy a vadami pleti, bramborovou šťávu do svého jídelníčku rozhodně zařaďte

Další účinky

Podrobný výčet pozitivních účinků bramborové šťávy na náš organismus by byl na mnoho stran. Uveďme však alespoň některé další. Bramborová šťáva:

  • ·         pomáhá při onemocnění ledvin
  • ·         zabraňuje tvorbě kamenů v močových cestách
  • ·         působí podpůrně při výskytu nádorových onemocnění
  • ·         působí protizánětlivě
  • ·         preventivně chrání před vznikem kardiovaskulárních choro

Příprava bramborové šťávy

Nejlepší způsob získávání bramborové šťávy je odšťavňování. Vybírejte vždy jen zralé brambory bez viditelných vad a černých skvrn. Před očištěním brambory důkladně omyjte. Bramborová šťáva nemá prakticky žádnou chuť, proto je ideální pro kombinaci s další zeleninou, např. mrkví. Chcete-li svůj nápoj osladit, klidně přidejte lžíci kvalitního medu. Pokud nemáte k dispozici odšťavňovač, můžete brambory nakrájet na tenké plátky, naložit do vody a nechat uležet do druhého dne. Poté vodu slijte a vypijte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno