Čaj z kořene pampelišky

Pampeliška roste v našem prostředí velmi hojně. Pro mnohé majitele trávníků je spíše překážkou. Ačkoliv jde o v podstatě obyčejnou rostlinu, obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek s léčivými účinky. Obzvlášť léčivý je kořen pampelišky, ze které lze připravit čaj.

Pampeliška

Pampeliška, nazývaná též jako smetánka pro svou tekutinu, vytékající z utrženého stonku, patří mezi nejběžnější rostliny u nás. I přesto lze v přírodním lékařství použít téměř všechny části této rostliny. Ačkoliv se budeme blíže zabývat léčivým účinků a přípravě čaje z kořene, je nutné podotknout, že pro náš organismus jsou vhodné i listy či květy. Z květů lze navíc připravit lahodný pampeliškový sirup, listy lze přidat do salátu. Pampeliška roste opravdu všude, takže její léčivé vlastnosti můžeme využívat kdykoliv a zdarma.

Účinné látky kořene pampelišky

Kořen pampelišky, přestože je lidskému oku skrytý, obsahuje celou řadu léčivých účinných látek. Jednak obsahuje hořčiny, v kořeni naleznete poměrně velké množství tříslovin, sterolů či nejrůznějších minerálních látek. Za zmínku stojí obzvláště přítomný polysacharid inulin, důležitý pro diabetiky. Obsah inulinu je v kořenu nejvyšší v podzimním období, právě podzimní kořeny pampelišky jsou pro diabetiky nejúčinnější.

Sběr a příprava

Kořen pampelišky lze sbírat na jaře i na podzim. Jak jsme uvedli výše, diabetici by se měli zaměřit na sběr kořene v podzimních měsících. Kořen, určený pro přípravu čaje, může být čerstvý i sušený. Pokud můžete, připravujte čaj z čerstvého kořene, obsah látek bude vyšší. Kořeny překrojte na menší kousky a zalejte vroucí vodou v poměru 2 lžiček na 250 ml. Nechejte louhovat 15 minut. Pokud si chcete kořen připravit do zásoby, usušte jej na místě, nepřesahujícím teplotu 50 °C. Usušený kořen je třeba skladovat na tmavém suchém místě. Příprava čaje z usušeného kořene probíhá stejně jako z kořene čerstvého.

Léčivé účinky

A proč tedy čaj z kořene pampelišky pít? Má velmi silné antioxidační účinky a pomáhá při čištění jater. Významně se totiž podílí na stimulaci toku žluči z jater do žlučníku. Díky tomu tak dochází ke plnohodnotnému čištění jater. Pampeliška také podporuje štěpení jaterních tuků. Podle celé řady nejnovějších výzkumů pomáhá pití čaje z kořene pampelišky při léčbě rakoviny. Čaj z kořene pampelišky má dále účinky močopudné, také snižuje krevní cholesterol a pomáhá snižovat projevy různých alergií.

I tak obyčejná rostlina jako je pampeliška tak dokáže našemu organismu pomoci a obohatit ho o celou řadu důležitých látek. Není nic jednoduššího, než pár kořenů vytrhat a připravit si z nich hořký čaj, který si můžete osladit cukrem nebo medem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno