Červená řepa jako lék

V dnešní gastronomii můžete stále častěji narazit na recepty, ve kterých se objevuje červená řepa. Především na podzim. Nejen, že lze z této zeleniny vykouzlit opravdu velmi chutné a na oko skvěle vypadající pokrmy, ale také pomůžete organismu a dodáte mu velké množství léčivých látek.

O řepě

Zasadil dědek řepu. Nějak takhle začíná známá pohádka, kterou jsme slýchávali jako malí. Tehdy nám ale zatajili, jaké látky obsahuje a jak moc je zdraví prospěšná. Pokud by nám to odmalička vštěpovali, byli bychom na její konzumaci více zvyklí. Červená řepa (beta vulgaris) je kořenová zelenina, která se hojně pěstuje i na našem území. Pro další zpracování se využívá ta část, která roste pod zemí. Pro velké množství červeného barviva je třeba být při práci s řepou obezřetný – může dojít k nechtěnému obarvení předmětů, nejčastěji oblečení. Barvivo z červené řepy se pere poměrně složitě. Někteří si také stěžují na barvení světlého nádobí, ve kterém byla řepa vařena.

Obsažené látky

Červená řepa obsahuje opravdu velké množství různých látek. Především obsahuje betacyanin, dále vlákninu, betain, kyselinu listovou, železo, vápník, vitamin C a také mnoho draslíku. O tom, jak tyto látky působí na zdraví a náš organismus, si povíme nyní.

Červená řepa a zdraví

Červená řepaKonzumaci červené řepy doporučuje velké množství odborníků v oblasti stravy a také spousta lékařů. O tom, jaké látky obsahuje, jsme si řekli výše, jaký ale mají vliv?

Protinádorové účinky

O řepě se ví, že při pravidelné konzumaci dokáže potlačit další rozvoj nádorů a také tlumí bolesti způsobené nádory. Za tyto vlastnosti můžeme poděkovat právě barvivu – beacyaninu, který červená řepa obsahuje. Kromě toho dokáže preventivně působit proti rakovině, je dobrým antioxidantem.

Vývoj plodu

Konzumace červené řepy se doporučuje těhotným ženám. Obsahuje totiž kyselinu listovou, která je nezbytně důležitá pro správný vývoj plodu dítěte. Při konzumaci většího množství červené řepy výrazně snížíte riziko samovolného potratu.

Krevní tlak

Máte problémy s krevním tlakem? Pak neváhejte a červenou řepu pravidelně konzumujte. Přispívá totiž ke snižování vysokého krevního tlaku, navíc působí pozitivně na naši nervovou soustavu a také zabraňuje zavodňování lidského organismu.

Zpracování červené řepy

Červená řepa má v kuchyni opravdu spoustu využití. Své místo má jako samostatná příloha, stejně tak jako salát z červené řepy, který se podává sterilizovaný. Sterilizovanou červenou řepu můžete konzumovat i samostatně. Dobrá je taktéž šťáva z červené řepy. Pokud se zajímáte o vyšší gastronomii, nezapomínejte na carpaccio z červené řepy.

Tato kořenová zelenina byla po dlouhou dobu spíše v pozadí. Dnes se však dostává na výsluní a obzvláště nyní, v podzimním období, sklízí velké úspěchy. Nejen že skvěle chutná, ale právě v tomto období díky svým léčivým účinkům pomůže odolávat oslabení imunity, které se na začátku podzimu často dostavuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno