Chystáte se stanovat? Přibalte si nano impregnaci stanu

V dnešní přetechnizované době začíná čím dál více lidí vyhledávat obyčejný pobyt v přírodě. Spát venku je pro ně neobyčejný zážitek, dokonce jsou ochotní mu obětovat i své pohodlí. Obětovat byste ovšem měli s mírou. Některých výdobytků moderní doby se určitě vyplatí využít. Třeba impregnace.

Jestli si ze svého dětství pamatujete na noci, kdy vás ve stanu zastihl déšť a vy jste pak měli všechny věci na celou výpravu promočené, můžete na ně s klidem zapomenout. Dnešní stany jsou vyráběny z materiálů, které toho vydrží o dost více. Kromě toho se dá koupit i impregnace, která přežije i souvislý delší dobu trvající déšť. Musíte však vybrat tu správnou.

Věřte moderním nano technologiím

V dřívějších dobách se vyráběly impregnace na bázi teflonu, vosku, silikonu či oleje. Tedy vyrábí se ještě dnes a běžně je na pultech obchodů seženete, nicméně modernější variantou jsou nano impregnace. Oproti těm předchozím mají spoustu výhod. V jejich prospěch mluví ostatně i to, že jsou založeny na principu, který v přírodě funguje již odnepaměti.

Stanování

Co jsou to ty nano věcičky?

Slůvko „nano“ se dnes skloňuje ve všech pádech a spojuje s mnohými obory. Však se také nano technologie opravdu využívají napříč různými odvětvími. Pomáhají v lékařství, strojírenství či chemickém průmyslu. A právě do chemického průmyslu můžeme zařadit i impregnaci. Ale to už trochu předbíháme.

Slovem „nano“ se označuje něco malinkého. Ve fyzice předpona nano znamená miliardtinu jednotky, nanometr je tedy miliardtina metru. Což je mimochodem délka, na kterou se vedle sebe vejde 5-10 atomů. Kdybychom chtěli porovnat nanometr a milimetr, bylo by to ekvivalentní ke srovnání fotbalového míče se zeměkoulí. Pod pojmem nanotechnologie se tedy ukrývá práce s malými atomy. Tím, že se s nimi odborníci naučili pracovat, nyní dokážou vytvářet nové vlastnosti.

Inspirace v lotosovém květu

Abyste pochopili, na jakém principu nano impregnace stanů funguje, mohli bychom si nejdříve připomenout tzv. efekt lotosového květu. Lotosový květ roste na hladinách bažin a stojatých vod, přesto je neustále čistý. A to právě kvůli tzv. efektu lotosového květu nebo samočisticímu efektu.

Na okvětních lístcích lotosového květu jsou totiž tenké hrbolky. Dosahují výšky jedné miliardtiny metru, což je vlastně nanometr. Tyto hrbolky jsou tak drobounké, že se mezi ně prostě nedostane žádná špína. Ulpívá na nich, a jakmile zaprší, voda je smyje. Květ tím zůstává neustále čistý.

S nano impregnací stan dýchá

Podobný povrch, jaký má lotosový květ, si můžete vytvořit i na svém stanu. Slouží k tomu nano impregnace. Nano částice se vsáknou do materiálu stanu, nicméně nejde o souvislý film, v čemž spočívá hlavní výhoda. U jiných druhů impregnací se totiž vytvoří souvislá vrstva, která sice zabraňuje prosakování vody, ale velmi snadno se stírá, a navíc tím stan zcela uzavře a on nemůže dýchat.

Možnost dýchat je však jen jedním z rozdílů oproti jiným impregnacím. Podívejte se, v čem dalším nano impregnace vyniká:

  • lépe odpuzuje kapaliny,
  • vydrží v řádech týdnů až měsíců (klidně celé prázdniny),
  • eliminuje tvorbu plísní,
  • nezapáchá a nemá žádnou barvu,
  • je ekologicky šetrná, vyrábí se totiž pouze z vody a nanočástic křemíku.

Stan v noci

Hodí se pro všechny typy stanů

Nano impregnaci je možné použít na libovolný materiál, ať už máte stan z bavlny, polyesteru, nylonu, PVC či textilní látky. Jen je potřeba počítat s tím, že čím víc je materiál savý, tím více spotřebujete přípravku. Balení o velikosti 500 ml vás vyjde na 649 Kč, seženete ho v e-shopu Nano-concept.cz specializovaném na nano výrobky. Spotřeba je individuální právě podle materiálu. Například u starého látkového stanu spotřebujete zhruba 250-300 ml na m2, u dalších materiálů jsou čísla nižší. Vždy impregnaci aplikujte rovnoměrně a nechte ji důkladně vsáknout. To je obecná zásada platná i v případě, že byste se nakonec rozhodli pro jiný typ impregnování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno