Domů Výživa Kvalitní potraviny Čím je melta prospěšná zdraví

Čím je melta prospěšná zdraví

Melta, kávovina, která v minulosti sloužila jako náhrada kávy pro její nedostatek, se stále častěji dostává do popředí a mnoho lidí ji upřednostňuje. Jde totiž o zdravou alternativu ke klasické kávě. Melta je prospěšná zdraví v mnoha ohledech.

Melta má v našem prostředí bohatou tradici, pila se v hojné míře v dobách, kdy bylo kávy nedostatek. Co to vlastně melta je? S nadsázkou můžeme říci, že jde o vylepšenou cikorku – kávu z čekanky. Melta totiž kromě samotné čekanky obsahuje i ječmen, žito a cukrovou řepu. Díky kombinaci této směsi je chuť zvláštní, barva kávová. Melta se připravuje podobně jako káva, pije se po scezení. Rozhodně není na místě považovat meltu za něco méněcenného oproti kávě, či ji nazývat náhražkou. Melta je tradiční kávovinou s bohatou tradicí, která je v mnoha ohledech zdravější než běžná pražená káva.

Bez kofeinu

Jeden z hlavních důvodů, proč dát přednost meltě před kávou, je absence kofeinu. Spousta lidí má s příjmem kofeinu problém, jiní je zase kvůli kofeinu pijí. Pokud však patříte do té první skupiny, melta pro vás bude jasnou volbou. Díky tomu je melta vhodná i pro děti, navíc obsahuje řadu zdravých látek. Vzhledem k absenci kofeinu je melta vhodná i pro těhotné a kojící matky.

Nutričně kvalitní

Melta je skvělou potravinou také z hlediska nutriční výživy. Pravidelným popíjením tohoto kávovinového nápoje dostanete do těla velké množství bílkovin, tuků i sacharidů, mimo to obsahuje také vitamíny a minerály. Melta je vyrobena z obilovin, která jsou velmi dobře stravitelné, nijak výrazně tím tak nezatížíte organismus.

Hořčiny

Melta je ceněná také pro obsah velkého množství hořčin, které mají blahodárné účinky na náš organismus. Mnohé vědecké studie potvrdily, že právě hořčiny mají pozitivní vliv na trávení tuků, také zvyšuje produkci žluči.

Inulin

V meltě se také nachází inulin, což je rozpustná forma vlákniny. Inulin tak působí pozitivně na střevní mikroflóru, je také vhodnou náhradou sladidla pro diabetiky. Melta má totiž mírně nasládlou chuť i bez dalšího přislazování, diabetici si tak mohou na chuť zvyknout i bez slazení.

Melta je tak opravdu zdravou alternativou ke kávě, což je také důvod, proč příznivci zdravé stravy upřednostňují právě cikorku či konkrétně meltu. Melta navíc neodvodňuje a vzhledem k tomu, že obsahuje vlákninu, je melta vhodná pro všechny se žaludečními vředy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno