Domů Výživa Kvalitní potraviny Mátový čaj a jeho účinky

Mátový čaj a jeho účinky

Čaje je možné připravit z velkého množství bylin. Každá bylina se může pyšnit rozličným složením a tedy i rozdílným působením na lidský organismus. Celý článek jsme se rozhodli věnovat čaji mátovému, jelikož působí na zdraví velmi pozitivně.

Máta

Máta je bylina, která se hojně pěstuje i v našich podmínkách. Sami si mátu můžeme vypěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku na terase. Máta není oblíbenou bylinou jen pro pozitivní vliv na zdraví. Je také vhodnou bylinou pro dochucení pokrmů. Máta se používá jako koření i jako prostředek k přípravě čaje i lahodných letních osvěžujících nápojů.

Příprava mátového čaje

Z máty lze připravit celé množství pokrmů a především nápojů. Máta se přidává do velmi oblíbeného alkoholického drinku, zvaného mojito. Nás však zajímají především mátové čaje, které prospějí našemu organismu. Mátové čaje je možné pít jak v letním období, kdy jej můžeme podávat vychlazený, tak v zimě jako standardní teplý nápoj. Samotná příprava mátového čaje je opravdu jednoduchá. Stačí vložit do hrnku či konvice hrst čerstvých lístků máty a zalít horkou vodou. Pro zlepšení chuti i léčivých látek můžete přidat citronovou kůru (doporučujeme použít bio citron). Nebojte se ani přidat další bylinky, harmonickou chuť získá čaj kombinací máty s rozmarýnem.

Vliv na zdraví

MátaJiž několikrát jsme zmínili, že má popíjení mátového čaje příznivý vliv na naše zdraví a prospívá lidskému organismu. V čem konkrétně? Kdo by měl pít mátový čaj častěji?

Trávení

Máte-li problémy s trávením a žaludeční obtíže, popíjení mátového čaje vám bezpochyby prospěje. Dle výzkumů vědců pravidelné popíjení čaje zmírní problémy s trávením a brzy se vše vrátí do normálu. Mátové čaje se doporučují i těm, kteří mají problémy s vylučováním žaludečních šťáv.

Svěží dech

Pokud to považujete za malichernost, pravděpodobně s tím nemáte problém. Existují lidé, kteří trpí výrazným a nepříjemným zápachem z úst. Pro ty je popíjení mátového čaje vysvobozením. Obsahuje totiž vcelku velké množství mentholu, díky kterému budete mít skvělý pocit v ústech a svěží dech.

Proti kašli

Máte-li problémy s kašlem, popíjejte teplý mátový čaj. Jednak vám pomůže díky své teplotě a opět díky obsahu mentholu. Bonbony proti kašli jsou založeny na bázi obsahu velkého množství mentholu. Tyto pastilky můžete zcela nahradit popíjeným mátového čaje, který můžete mít vždy po ruce.

Máta je na první pohled nenápadnou bylinou. Jakmile však jednou ochutnáte lístek a napijete se mátového čaje, typická osvěžující chuť vám z mysli jen tak nezmizí. Ať již sáhnete po mátovém čaji kvůli skvělé chuti nebo pro zmíněné léčivé účinky, chybu neuděláte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno