Co je Polenta

Polenta, pokrm, který v našich končinách není příliš rozšířený. U nás na něj narazíte především v obchodech se zdravou výživou. V Itálii nebo v Chorvatsku jde přitom o běžné levné jídlo, které bývá v rodinách na stolech pravidelně. Co je to polenta, z čeho se vyrábí a jak chutná?

Polenta je kukuřičná kaše. Základem je kukuřice, konkrétně kukuřičná mouka. Kukuřice se jako potravina využívá již od 15. století, od té doby se připravuje na mnoho způsobů. Vařená kukuřice, kukuřičné placky nebo právě polenta.

polentaPříprava polenty

Pokud si chcete polentu připravit sami, není to nic těžkého. Budete k tomu potřebovat jen kukuřičnou mouku, kterou zakoupíte v každém obchodě se zdravou výživou, dále vodu a sůl. Na 1 díl mouky použijte cca 4 díly vody. Mouku je vhodné před samotným vařením spařit. Pokud tak učiníte, zbavíte ji tím hořké chuti. Spařenou kukuřičnou mouku míchejte ve vařící osolené vodě. Vznikne vám kukuřičná kaše – polenta.

Hotová polenta

Pokud se vám do přípravy polenty nechce, můžete si zakoupit i polentu již připravenou. Ta se prodává nejčastěji ve formě žlutého válečku, zalisovaného v průhledném igelitovém obalu. Takovou polentu stačí jen nakrájet na kolečka a ohřát. Používá se jako příloha k libovolným pokrmům. Kromě hotové polenty se prodává i instantní. Takovou polentu připravíte stejně jako z kukuřičné mouky, doba vaření bude však jen kolem pěti minut. Při vaření polenty z obyčejné kukuřičné mouky může doba vaření sahat až k půl hodině.

Využití polenty

Polentu lze konzumovat bezprostředně po uvaření, v takovém případě je poměrně hustá a připomíná bramborovou kaši. Tu také může zcela nahradit. Pokud však polentu necháte ztuhnout, můžete ji používat jako náhradu za knedlíky nebo s ní dále pracovat. Ztuhlá polenta se dá smažit nebo zapékat.

Ozvláštnění polenty

Pokud chcete, aby měla polenta výraznější chuť, můžete její přípravu obměnit. Zatímco tradiční recepty doporučují vaření v osolené vodě, pro změnu chuti je možné ji vařit i v mléku či ve vývaru. Záleží jen na vašich preferencích a také na tom, chcete-li, aby měla polenta plnou výraznou chuť, nebo aby sloužila jen jako příloha, jejíž chuť nepřebije chuť masa.

Polenta a zdraví

Proč vlastně polentu konzumovat? Jednak pro její typickou chuť, do které se jistě zamilujete. Polenta je však také velmi dobrá z hlediska výživy, a proto je vhodné ji používat jako náhradu za méně zdravé typy přílohy. Dokáže zasytit, má ovšem nízkou energickou hodnotu a je vhodná při redukci váhy. Mimo to obsahuje bílkoviny, vlákninu i celou řadu vitamínů. Nechybí ani železo, hořčík nebo zinek.

Pokud chcete váš jídelníček ozvláštnit a vyzkoušet něco nového, zdravého a chutného, polenta může být ideální volbou. Je opravdu skvělá, což jasně dokazuje obliba mezi Italy, kteří ji milují. A jak je známo, Italové by něco nevýrazného či nechutného nejedli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno