Čím nahradit solamyl

Škroby, ať už bramborové, pšeničné, nebo kukuřičné, se ve velké míře používají v potravinářském průmysl. Bramborový škrob neboli solamyl se pak používá jako zahušťovalo a stabilizátor. Co dělat, když zrovna solamyl nemáte po ruce? A kde všude se škroby vlastně používají?

Solamyl

Solamyl je obchodní název pro bramborový škrob, který se využívá v kuchyních především při přípravě dortů, moučníků a pečiva. Solamyl tedy není nic jiného, než obyčejný bramborový škrob. Pokud tak v obchodě nebo doma ve spíži Brambory a škrobnenajdete sáček s nápisem solamyl, ale jen bramborový škrob, vězte, že se jedná o dva totožné produkty. Čím nahradit solamyl? Bramborovým nebo jakýmkoliv jiným škrobem! I když mají různé druhy škrobů trochu různou konzistenci a funkci, při běžném pečení je možné je zaměnit. Pokud tak doma nemáte škrob bramborový, bez obav sáhněte po tom kukuřičném.

Solamyl jako alternativa pro celiaky

Pokud patříte mezi alergiky na lepek, solamyl by ve vaší spíži rozhodně neměl chybět. Velmi často se totiž používá jako náhrada pro zahušťování klasickou moukou. Zatímco osoby s intolerancí lepku mouku přijímat nemohou, se solamylem (bramborovým škrobem) žádné problémy obvykle nemají. Kromě bramborového škrobu je možné jako bezlepkovou náhradu za lepek použít také již zmíněný škrob kukuřičný. Na trhu jsou k sehnání i speciální pšeničné škroby určené celiakům, u kterých je pomocí speciálních postupů lepek redukován na minimální neškodnou hranici.

Kde všude má solamyl své využití

Na solamyl běžně narazíte na pultech všech obchodů. Kde všude se ale využívá? V naší kuchyni má opravdu pestr možnosti využití. Nejčastěji se používá k přípravě moučníků, pečiva a dortů. Slouží jako skvělé zahušťovadlo, a to jak do omáček, tak do exotičtějších pokrmů, například do číny. Solamyl se velmi často využívá také v oblasti potravinářského průmyslu. Slouží jako zahušťovadlo, náhražka tuku, plnidlo, emulgátor a stabilizátor. Používá se jak ve studené, tak teplé kuchyni, najdete jej i v instantních směsích a mlékárenských výrobcích.

Možnosti nahrazení

Vraťme se ale k otázce, čím nahradit solamyl. Co dělat, pokud se chystáte upéct moučník nebo pečivo a bramborový škrob nemáte zrovna po ruce? Možností je několik, výsledek se ale nemusí vždycky zadařit, protože solamyl má své specifické vlastnosti, kvůli kterým se právě hojně využívá. V některých případech je možné škrob z receptu zcela vypustit.

Má za úkol těsto provzdušnit a odlehčit, toho ale často docílíte i tím, že mouku, která má v receptu pevné místo, několikrát prosejete přes velmi jemné sítko. Pokud se škrob v receptu přidává do tvarohové směsi, můžete jej nahradit krupicí. Do krému pak můžete místo škrobu použít trochu běžně dostupné mouky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno