Soda bicarbona – účinky na zdraví

Jedlá soda se stala praktickým pomocníkem v mnoha odvětvích, využíváme ji především v kuchyni. Sodu má doma téměř každý. Kromě jejích kypřících účinků však pomáhá také našemu organismu a je skvělým prostředkem domácí kosmetiky.

Pečivo a jedlá sodaJedlá soda (soda bicarbona), čili hydrogenuhličitan sodný je bílý prášek, který se vyznačuje svou zásaditostí. Jedlá soda je vždy přítomná v kypřících prášcích, používá se tak na pečení. Soda bicarbona se také velmi často přidává do šumivých nápojů a tablet. Slouží jako neutralizátor při poleptání kyselinou a pro mnohé je pomocníkem při pálení žáhy.

Pomocník při překyselení organismu

Jak již bylo zmíněno, jedlá soda má zásadité pH, proto se doporučuje po ní sáhnout při překyselení organismu. Překyselení organismu trápí lid od nepaměti, a proto se volily již v minulosti různé metody boje proti tomu. Jedlá soda se při překyselení organismu, resp. při pálení žáhy používá velmi dlouho. Dnes jde o účinný a především levný přípravek, který si s pálením žáhy poradí velmi rychle. Drahé přípravky proti pálení žáhy obvykle vůbec nejsou potřeba, stačí si připravit sklenici vody s troškou jedlé sody a vypít. Jedlá soda se také podává při slabostech a žaludečních nevolnostech. Doporučujeme ji rozpouštět ve vlažné vodě a spíše v menším množství. Naopak nápoj se sodou můžete popíjet opakovaně, do doby, než překyselení neustane.

Jedlá soda a vliv na pleť

V mnoha babských radách najdete zmínku o použití jedlé sody na obličej. Smícháním lžičky jedlé sody s trochou teplé vody a případně zakápnutím citronové šťávy získáte jednoduché a velmi levný hydratační prostředek, který pomůže hydratovat vaši pleť. Jedlou sodu lze však používat i při manikúře – do koupelí přidejte trochu jedlé sody a potírejte ruce. Měli bychom si také uvědomit, že drahé zubní pasty a bělící přípravky obsahují mnoho jedlé sody. Často stačí do levné obyčejné zubní pasty trochu sody přidat a bělící účinky se dostaví brzy. V neposlední řadě je jedlá soda vhodná i pro výživu vlasů, dokáže je zbavit neviditelných zbytků po šamponech.

Další využití jedlé sody

Ačkoliv se jedlá soda používá nejčastěji právě při překyselení organismu, pomůže i v jiných případech. Koupel s jednou sodu pomáhá ulevit přetížený unaveným nohám, dodá ji novou sílu a zmírní bolesti po mnoha nachozených kilometrech. Jedlá soda také pomáhá při nadměrném pocení nohou, mnozí ji používají dokonce jako deodorant. Jedlá soda dokonce pomůže i při štípnutí hmyzem či popálení kopřivou. Stačí jen trochu prášku nanést na bolavé místo.

Soda bicarbona tak přináší mnohem více užitku, co se týče zdraví, než jen při problémech s překyseleným organismem. Navíc je extrémně levná a dostupná v každé domácnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno