Koření kardamom – jak ho používat

Kardamom se v našem prostředí příliš nepoužívá. Jde o exotické koření, které má i v dnešní době poměrně vysokou cenu. Pokud jej správně použijeme, pokrmu dodáme neskutečnou chuť. Kardamom je navíc prospěšný pro naše zdraví.

Kardamom (nesprávně označovaný jako kardamon) je koření, získávané z kardamovníku obecného. Kardamom se pěstuje především v oblasti Indie, v Guatemalle, Tanzánii či na Srí Lance. V době antiky se dostal z Indie do dalších zemí a stal se tak oblíbeným kořením i na území Evropy. Původně pochází z Kardamomských hor, kde se nachází tropické deštné pralesy. Plody dozrávají jen v tropických oblastech, proto k nám musí doputovat z velké dálky.

Použití kardamomu v kuchyni

Jistě si nyní kladete otázku, v jakém typu kuchyně lze kardamom využít. Své pevné místo má pochopitelně v orientální kuchyni. Má výraznou vůni s nádechem citrónu, dokáže zvýraznit chuť sladkého i slaného pokrmu. Je důležitým kořením pro indické i arabské pokrmy. Své uplatnění však najde i v kuchyni naší. Nejčastěji se používá jako přídavek do sladkého pečiva, do koláčů i perníků. Může být také zvláštním ozvláštnění masitých pokrmů – steaků či burgerů. Kardamom je rovněž vhodnou přísadou do dresinků a omáček. U některých typů uzenin je přidání kardamomu důležité pro vůni.

Jak kardamom používat

Na trhu můžete zakoupit v mleté podobě či v podobě celých tobolek. Profesionální kuchaři se snaží vždy dosáhnout maximální čerstvosti a co nejvýraznějšího aroma, používají proto kardamom v celku a drtí ho či melou až těsně před přidáním do pokrmu. Častěji se však setkáte s kardamomem mletým, který je ve formě prášku v zelené barvě. Je důležitou složkou celé řady kořenících směsí, např. světoznámého kari. Pokud tak budete péci perníky, špetka mletého kardamomu jim přidá na vůni a zvýrazní některé chutě.

Pozor na náhražky

Při nákupu kardamomu se vždy zaměřte na jeho původ a kvalitu. Dejte přednost osvědčeným prodejcům koření před levnými variantami, ty levné totiž budou mít zpravidla výrazně menší kořenící účinek a slabé aroma. Existuje totiž celá řada druhů tzv. amomů, které mohou kardamomy nahrazovat. Jedná se o jiné odrůdy, které jsou méně výrazné a slabší. Bohužel, při nákupu namletého prášku rozdíl nepoznáte.

Nebojte se v kuchyni experimentovat s kořením, kardamom je pro ti ideální. Hodí se do sladkých i slaných pokrmů. Stačí vždy jen malá špetka kardamomu a vůně i jemně citrónová chuť zvýrazní další přednosti pokrmu. Při nákupu koření si dejte pozor na původ a čerstvost kardamomu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno