Čím nahradit vejce

Upravujete si jídelníček kvůli redukční dietě, došly vám doma zásoby nebo jednoduše trpíte alergií? Zjistěte, čím nahradit vejce, aby byl pokrm stále stejně chutný a se správnou konzistencí.

Možností je celá řada. A většinu z nich najdete doma ve spíži. Řídit se tak musíte receptem, do kterého vejce patří. Ne vždy je například dostatečnou náhradou arašídové máslo nebo banán.

Vejce

Proč vlastně vajíčka potřebujeme

Jde-li o tepelnou úpravu, na což sází většina receptů, pak je ve hře jejich spojovací a lepivá schopnost. Leckdy poslouží také jako kypřidlo, a to zvláště ve chvíli, kdy je vyšleháme s cukrem nebo jinou surovinou. A samostatnou kapitolu pak samozřejmě tvoří sníh z bílků.

Potřebujete nahradit vejce při pečení?

Pak vám skvěle poslouží ovesné vločky. Za každé vejce, které budete potřebovat v receptu, si připočítejte 2-3 lžíce ovesných vloček. Velmi dobrá jsou rovněž mletá lněná semínka. Na jeden kus vejce budete potřebovat jednu vrchovatou lžíci, hodí se jak do moučníků, tak i do nejrůznějších masových specialit nebo nádivek. Jako pojidlo působí totiž díky obsaženému slizu opravdu perfektně.

Použít můžete i chia semínka

Jde o moderní výživový hit. V oddělení se zdravou výživou si pod tímto názvem kupujeme vlastně semena šalvěje hispánské. Jejich použití je však trochu specifické. Vezměte jednu lžíci těchto semínek a tu zalijte třemi nebo čtyřmi lžícemi vody. Nechte 15 minut dostát. Pod rukama se vám chi změní na rosolovitou hmotu, která je místo vajíčka přímo perfektní. Opět jde o skvělý spojovací materiál.

A co takhle banán?

Pokud potřebujete upéct něco sladkého, sáhněte po tomto přezrálém ovoci. Moučník krásně spojí, a navíc také osladí. Čím zralejší bude, tím lepší, takže máte-li k dispozici banány kropenaté, půjde o zcela ideální volbu.

A do stejného ovocného soudku lze sáhnout i pro jablečné pyré. A jaké je doporučené množství? Dvě lžíce místo jednoho středně velkého vajíčka.

Arašídové máslo se také hodí

Máte rádi zajímavé chutě? Pak místo vejce použijte dvě vrchovaté lžíce arašídového másla. Vždy však sáhněte po tom hladkém, a nikoli po produktu s kousky. A vezměte v úvahu také jeho specifickou chuť a aroma.

Pomoci může i droždí

Chcete nějakou dostupnější ingredienci? Pak bude droždí zcela jasnou volbou. Jednoduše vezměte polovinu sáčku toho instantního a smíchejte ho s deseti lžícemi teplé vody. Toto množství nahradí jedno vejce a hodí se hlavně do moučníků.

A ze stejného soudku je i prášek do pečiva. Bude vám stačit jedna lžička, kterou smícháte s jednou lžící vody a k tomu přidáte jednu lžíci oleje. Okamžitě použijte. Toto množství vám vystačí místo jednoho vejce. A možné je samozřejmě použít i instantní želatinu – jeden sáček nahradí asi tři vejce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno