Hledáte extrémní chuťový zážitek? Vyzkoušejte čínská černá vejce . Nenechte se odradit tím, že páchnou po sirovodíku – v Číně platí za velkou pochoutku. A o co vlastně jde?
Říká se jim také stoletá vejce nebo vejce dynastie Ming. A podle legendy prý vznikla zcela náhodou. Kachní vejce se zkrátka zakutálela do jámy s hašeným vápnem a když je tu po nějaké době našel rolník, děly se divy. Můžeme jen spekulovat, zda mu bylo líto vejce vyhodit nebo zda měl poněkud extrémní gastronomické choutky. Nicméně vejce ochutnal, a ona zalahodila jeho jazyku, takže se pokusil celý proces napodobit.
Jak na přípravu černých vajec
Asi nejde o postup, který byste přímo aplikovali doma. Ale pokud si čínská černá vejce dáte v restauraci, alespoň budete vědět, o co jde. Potřebujete vápno, černý čaj, sůl, jíl, rýžové plevy a popel z dřevěného uhlí. Vejce (slepičí, kachní nebo třeba křepelčí) se následně do směsi na několik měsíců naloží a je hotovo.
Vyhledávaná pochoutka napříč generacemi
Trik spočívá v tom, že přeměna tuků a bílkovin dá vzniknout mnoha odstínům chutí. A právě o ty jde. Zatímco vnitřek vejce je tuhý a suchý, bílek získá čirou hnědočernou barvu a zajímavou konzistenci. Chuť je tak trochu hnilobná, ovšem jinak jemná a krémová. Nevšední je také šťavnatost, kterou vejce získá. Nicméně na první dojem osloví jen málokterého Evropana. Kdo si je chce zamilovat, musí se k nim projíst.
Milujete extrémy z Číny? Zkuste kombuchový ocet je zdravější než ten klasický, a připravit ho lze doma
Chcete svůj jídelníček obohatit o něco zdravého a přitom jedinečně chutnajícího? Kombuchový ocet je zdravější než ten klasický, a připravit ho lze i doma. Máme pro vás skvělý tip, jak na to. Vaše touha po extrémních čínských chutích tak bude více než uspokojena. Věřte nám.
Možná znáte čajovou houbu alias kombuchu jako základ pro přípravu zdravotně prospěšného nápoje, chutnajícího po burčáku. Pokud ovšem celý proces kvašení trochu prodloužíte, získáte zdravý ocet, plný prospěšných kyselin a dalších látek.
Chutná mnohem lépe
Navíc bude k vašemu trávení šetrnější než jeho klasičtí bratříčci. A přitom se používá úplně stejně. Vlastně se tomu není třeba divit, vždyť kombucha, kterou často kvůli jejímu vzhledu nesprávně nazýváme čajovou houbou, je ve skutečnosti pozoruhodná kolonie symbioticky žijících organismů. Tvoří ji kvasinky z rodu Saccharomyces a octové bakterie.
Výroba kombuchového octa vás překvapí svou jednoduchostí
Uvařte si litr zeleného čaje (pro výrobu octa je nejlepší) a nechte ho vychladnout. Teploty vyšší než 40 °C by totiž kombuchu zničily. Do čaje vmíchejte cukr (na jeden litr v množství 80-100 gramů) a nakonec přidejte kombuchu. Sklenici zakryjte gázou a nechte na vhodném místě kvasit. Dbejte zejména na průvan, ten by mohl rostoucí kolonii uškodit. Stejně jako jakýkoliv pohyb nebo míchání. Sklenicím zkrátka dopřejte absolutní klid. Nic víc ke správnému dozrání nepotřebují.