Čínské zelí je zelenina, která obsahuje spoustu živin a minerálů. Přitom obsahuje jen velmi malé množství kalorií. Proto je oblíbená mezi vyznavači zdravé stravy, tvoří ale součást jídelníčku lidí, kteří drží dietu. V obchodech je obvykle k dostání celoročně, což ale neznamená, že bychom se nemohli pokusit o jeho pěstování. Vždyť: srovnejte si chuť domácky pěstovaných druhů zeleniny s těmi, které kupujete v obchodech!
Pěstování čínského zelí
Na pěstování čínského zelí není nic náročného, jen je třeba dodržet několik základních pravidel, jako je načasování setí a výsadby. Navzdory tomu najdeme tento druh zeleniny na českých zahradách jen výjimečně. Pokud už se vám v minulosti podařilo vypěstovat jiný druh brukvovité zeleniny, je velice pravděpodobné, že se vám podaří vypěstovat tak čínské zelí. Vegetační doba této zeleniny je 50 až 85 dní (podle odrůdy). Pěstovat jej tedy můžeme pro jarní i podzimní sklizeň (druhý termín je pro nás výhodnější).
Základní podmínky pro pěstování
Čínské zelí má vysoké nároky na vodu a výživu, nemá rádo horko (má rád růstovou teplotu cca 16-20 °C), proto mu časný podzim poskytne lepší podmínky pro růst a vývoj. Tato rostlina je stejně jako ostatní druhy zelí náročná na živiny v půdě a také na dostatek vody. Zejména, když se tvoří hlávky, je zapotřebí dostatečná zálivka. Vzhledem k těmto požadavkům je třeba zvolit půdu tak, aby byla úrodná, humózní, mírně vlhká, dobře propustná, s pH cca 6,5–7,2. Ideální je vysadit čínské zelí tam, kam jste předchozí sezónu hnojili kompostem nebo hnojem.
Výsev čínského zelí
Máme dvě možnosti: buď si vysejeme zelí uvnitř a ven vysadíme až velké sazeničky, nebo je vysejeme rovnou na konečné stanoviště. Vzhledem k tomu, že předpěstované sazenice jsou silnější, jedná se o výhodnější variantu. Než sazenice vzrostou do požadované velikosti, trvá to tři až čtyři týdny. Ven v takovém případě vysadíte již silnou sazenici, která lépe odolá rozmarům počasí. Také pravděpodobně budete dříve sklízet. Termín výsevu je následující:
- Jarní pěstování: výsev v březnu pod krytem, při teplotě cca 20° C, výsadba do země v dubnu až květnu.
- Podzimní pěstování: výsev v polovině července nebo i koncem června, přízemní výsadba v srpnu.
Výsev na konečné stanoviště provádíme častěji pro podzimní sklizeň, protože na jaře jsou teploty příliš nízké. Termín výsevu je zde:
- Jarní pěstování: výsev do země v dubnu (je-li nadprůměrně teplé počasí).
- Podzimní pěstování: výsev do země koncem července nebo začátkem srpna.
Jak na výsev?
Semena vyséváme do řádků a v období, kdy mají dva až tři pravé listy, je vyjednotíme. Případná volná místa se doplní sazenicemi. Optimální hloubka setí je cca 1,5 cm, přičemž doporučená vzdálenost mezi řádky je cca 40-45 cm. Jednotlivé sazenice by měla být ve vzdálenosti 30 až 35 cm. Termíny výsevu semen a výsadby sazenic se mohou mírně lišit v závislosti na vybrané odrůdě a délce její vegetační doby.
Zálivka
Čínské zelí je zelenina, která je náročná na zálivku. Pokud bude mít nedostatek vody, poroste špatně a vyvinou se malé deformované hlávky. Některé z nich dokonce mohou mít hnědé špičky listů. Zejména v období sucha tedy pravidelně zelí zalévejte, aby nedošlo k vysušení půdy. Pozor ale na podmáčené kořeny. Pro zalévání je vhodná kapková závlaha.
Hnojení
Zapomínat by se nemělo ani na hnojení, jelikož tato zelenina má v tomto ohledu vysoké nároky. Měli bychom používat organické hnojení, které přiměřeně doplníme minerálními hnojivy. Před aplikací minerálních hnojiv je lepší provést podrobný rozbor půdy, podle kterého vybereme konkrétní dávky.
Usnadněte si pěstování
V první řadě je zapotřebí záhon pravidelně zbavovat plevele, aby nekonkurovaly vaším sazenicím. Mohly by jim brát živiny i vodu. Dejte si ale pozor: čínské zelí má jemný kořenový systém, tak ať jej při odplevelování nepoškodíte! Je vhodné dodržovat střídání plodin a nepěstovat čínské zelí tam, kde předchozí sezónu byla pěstována zelenina ze stejné botanické čeledi. Tím totiž zvyšujete pravděpodobnost výskytu škůdců a chorob.
Sklizeň čínského zelí
Čínské zelí sklízíme v okamžiku, kdy dosáhlo dostatečné velikosti, je kompaktní a plně vyvinuté. Rostlina je sice schopná odolávat i nižším teplotám, avšak teploty pod -3 °C nezvládne. Proto bychom měli čínské zelí sklidit ještě před příchodem mrazíků na podzim.
Kvetení čínského zelí
Čínské zelí může při vyšších teplotách začít vybíhat do květu. To je nežádoucí květ, protože rostlina se soustředí na tvorbu květů a později semen – na úkor hlávky, kterou chcete sklidit. Pokud dodržujete termíny výsevu, měli byste toto riziko eliminovat. Pokud jej například vysadíte na jaře později než v dubnu, bude vytvářet květy, nikoli hlávky. Totéž bude platit se sazenicemi vysazenými příliš pozdě.
- Kvetení sazenic je způsobeno nesprávnou teplotou, která je v době růstu čínského zelí.
- V první fázi růstu potřebují sazenice teplotu ideálně okolo 20 °C.
- Jakmile začne rostlina nasazovat hlávky, je třeba, aby teplota poklesla na cca 15 °C.
- V následujících fázích růstu není na škodu, když teplota ještě o několik stupňů klesne.
Co s čínským zelím?
Hlávky čínského zelí můžete jíst jen tak, nebo jej začlenit do nejrůznějších zeleninových salátů. Je ideální také pro tepelnou úpravu, inspiraci můžete najít zejména v asijské kuchyni. Hodí se také k nakládání, nejslavnější je v rámci pokrmu kimchi, což je fermentovaná (a velmi zdravá zelenina). Čínské zelí můžete použít namísto hlávkového zelí nebo jakéhokoli salátu, klidně například do hamburgerů.