Co je Cizrna a jak jí uvařit

Cizrna, nebo li římský hrách, je jednou z nejbohatších luštěnin, které existují. V naší kuchyni není tak známá, ale uvařit ji není nic složitého. Jak se upravuje a které pokrmy skvěle doplní?

Tato cizokrajná luštěnina má své kořeny ve starověké Asii. Tamní lidé ji znají a vaří již po staletí, k nám se však dostala teprve nedávno. Cizrna beraní, která se pěstuje i v Evropě, je ideální přílohou i hlavním chodem. Postup přípravy není vůbec složitý. Cizrna má specifickou chuť, která se mírně podobá čočce, ale každý ji musí vyzkoušet sám, aby věděl, jak mu vlastně chutná. Navíc obsahuje velké množství vápníku. Jak ji správně připravit?

Cizrna

Postup přípravy

Jako většinu luštěnin, i římský hrách je potřeba nejprve nechat namočit. Bude stačit 5-8 hodin, ale cizrně neuškodí ani pár dní. V této době začne pravděpodobně klíčit, což aktivizuje ty správné složky, které z ní chceme dostat. Také je třeba v misce pravidelně měnit vodu, aby nezačala zahnívat. Luštěnina, která vypadá jako žluté sušené hrášky, po namočení nabobtná a zvětší svůj objem až dvakrát tolik. V takovém případě slijeme přebytečnou vodu a cizrnu dáme vařit. Je třeba ji nechat bublat asi hodinu, až do té doby, než změkne.

Tipy na servírování

Cizrna, stejně jako jiné luštěniny, se skvěle hodí jako příloha. Podávat ji můžeme k masu i jakkoliv upravené zelenině. Vzhledem k tomu, že pochází původem z Asie, její primární využití byly ale hlavní chody. Nejčastěji se uvařená cizrna smíchala s červenou čočkou nebo jinou přílohou. Vzhledem k tomu, že je velice hutná, zasytí ale i sama o sobě. Po uvaření se z ní dá také udělat pasta nebo cizrnová pomazánka.


Cizrnová polévka

A ještě jedna rada nakonec: Luštěniny, jak známo, způsobují nadýmání a hůře se tráví. Většina složek, které na tom nesou podíl, se nachází ve slupce. U cizrny je pomoc docela jednoduchá. Po uvaření stačí slít přebytečnou vodu a římský hrách rychle zchladit. Tento postup opakujeme, dokud se ze všech kuliček nesloupne tenká slupka. Plodina je těžká a klesne ke dnu, tudíž přebytečné slupičky lehce vylovíme. Pak už stačí cizrnu upravit podle některého z receptů a pochutnat si na jedné ze tří nejzdravějších luštěnin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno