Natto

Ze sójových bobů se vyrábí nejrůznější produkty. Kromě nejznámějšího sýra tofu se ze sóji připravuje i natto, což je fermentovaný sójový sýr. Je velmi zdravý, díky procesům fermentace u něj dochází k rozkladu bílkovin, díky čemuž je snadno stravitelný. Co natto je, kde jej pořídit a jaký vliv má na naše zdraví?

Co je Natto

NattoSójový fermentovaný sýr natto je tradičním pokrmem v Japonsku, kde se nejčastěji podává s rýží, někteří Japonci jej však konzumují i na snídani. Pokrm natto má v japonské kultuře několikatisíciletou tradici, konzumuje se zkrátka odnepaměti. Japonci na tento pokrm nedají dopustit, byla by proto škoda jej alespoň jednou neochutnat.

Kde sýr natto koupit

Ačkoliv v našem prostředí není natto tak oblíbené jako tofu, na pultech obchodů se zdravou výživou se s ním běžně setkáte. Pravděpodobně bude ležet hned vědle zmiňovaného tofu nebo tempehu. V běžných obchodních řetězcích se s ním s velkou pravděpodobností nesetkáte, proto se budete muset vydat do specializovaných obchodů. Sýr natto lze vyrobit i v domácím prostředí, není to ale zcela jednoduché, a to především kvůli potřebě speciálních bakterií.

Jak se natto vyrábí

Jak jsme již zmínili v samotném úvodu, natto je fermentovaný sójový produkt. Aby mohlo k fermentaci dojít, musí se přidat bakterie Bacillus subtilis. Fermentují se do měkka uvařené sójové boby, které se po přidání bakterií musí udržovat při konstantní teplotě kole 40 °C. Po 24 hodinách fermentace se naložené boby ochladí a asi na týden se uloží v chladném místě. Poté je natto pokrm hotový a připravený k servírování a další úpravě.

Natto – vliv na zdraví

Díky procesu fermentace dochází k rozkladu bílkovin, díky čemuž je tento pokrm velmi snadno stravitelný. To potěší všechny, kteří mají problémy se zažíváním a těžké pokrmy jim nedělají dobře. Pokud tučné sýry vyměníte za natto a vhodně jej dochutíte, nejen že si pochutnáte, ale uděláte i něco pro své zažívání. Natto se hojně využívá i v tradiční východní medicíně, jelikož minimalizuje problémy se srážlivostí krve. Konzumace tohoto produktu se doporučuje všem, kteří mají vyšší riziko výskytu infarktu či mozkové mrtvice. Natto obsahuje cenný vitamín K2 a je dobrým probiotikem. Obsahuje také vitamíny B a některé přírodní antioxidanty.

Konzumace sójového fermentovaného sýra natto pomůže při některých zdravotních problémech, dodá tělu potřebné vitamíny a sníží riziko infarktu. Byla by škoda tento výrobek neochutnat. Možná si jej oblíbíte a stane se nedílnou součástí vašeho jídelníčku, jak je tomu u velké části Japonců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno