Co je glukóza

Glukóza je monosacharid, který je v krvi přítomen neustále. Má velký vliv na správnou funkci organismu. Co to glukóza je, k čemu se používá a jak působí?

Glukóza se řadí mezi monosacharidy, jde tedy o jednoduchý cukr. V obecném podvědomí je známá jako hroznový cukr. Glukóza je v krvi přítomna neustále, na rozdíl od jiných, komplexnějších sacharidů. V lékařském prostředí můžeme také najít označení dextróza, které je synonymické, používá se proto, že se glukóza v přírodním stavu označuje jako D-glukóza. Má bílou barvu a je krystalická.

Význam glukózy pro organismus

Glukóza jako monosacharid je pro fungování lidského organismu nezbytná a hraje velmi důležitou roli. Jde o základní a nejrychlejší zdroj energie. Jako zdroj energie funguje pro všechny orgány. Dokonce jsou buňky, které fungují jen na základě glukózy. Jsou to především červené krvinky. Právě červené krvinky spotřebovávají poměrně velké množství glukózy. Glukóza se do těla dostává pomocí potravy. Pokud tělu dodáváme nedostatečné množství tohoto monosacharidu, organismus se s tím snaží vyrovnat a glukózu si sám vytváří ze zásob glykogenu. Pokud nejsou zásoby vyčerpány, monosacharid si organismus vytvoří z tělesného tuku, což je kýřený efekt při hubnutí. Na druhé straně, pokud je hubnutí podmíněnou hladovkou, glukóza se začne štěpit nejen z tuku, ale také ze svalů, což je také důvod, proč se při hubnutí nedoporučuje hladovění a je třeba pravidelně jíst. Kromě tuku totiž člověk začne ztrácet i svaly a bude mít oslabený organismus.

Využití glukózy

S pojmem glukóza tak pracují jak lidé, kteří se snaží zhubnout, tak sportovci, kteří naopak využívají okamžitého dodání energie. Jak v jednotlivých případech s glukózou pracovat?

Hubnutí

Dieta a glukózaPokud se snažíte zhubnout, je dobré konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem. Glykemický index je hodnota od 0 do 100 a právě glukóza je referenční látkou, jejíž hodnota je 100. Potraviny, které mají nízký glykemický index, se skládají z komplexní sacharidů, působí jako dlouhodobý zdroj energie a do těla se dostávají pomalu. Při hubnutí je tak vhodné omezit příjem glukózy, tedy jednoduchých cukrů, ale jak již bylo zmíněno, je třeba se vyhnout hladovění, při kterém dochází k nechtěnému úbytku svalové hmoty.

Sportování

Pro sportovce je glukóza skvělým zdrojem energie. Je však třeba upozornit na to, že určité množství glukózy by mělo být přijato až po samotném sportování. Po fyzickém výkonu má totiž organismus veškeré zásoby glukózy vyčerpané, konzumací jednoduchého cukru se okamžitě hladina cukru zvýší a tělo dostane zpět potřebnou energii. Cukr v čisté podobě by měl být přijatý do 20 minut po výkonu. Naopak se nedoporučuje přijímat glukózu před výkonem, ačkoliv se může zdát, že doplnění energie je dobrý nápad, je to právě naopak. Při příjmu glukózy před výkonem, hladina krevního cukru se sníží a inzulin se vyplaví. Tělo tak bude mít naopak energie nedostatek.

S hodnotou glukózy je tak třeba pracovat jak při hubnutí tak při sportování. Jde o důležitý monosacharid, který má na svědomí energii lidského organismu a rozhoduje tak o tom, má-li dostatek sil nebo je vyčerpán.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno