Co je grahamová mouka

V pekařství můžete často narazit na tzv. grahamové pekařské výrobky. Jde o pečivo, vyrobené z grahamové mouky. Co to vlastně grahamová mouka je, jaké má vlastnosti? Jak si připravit chutné grahamové pečivo doma?

Grahamová mouka je velmi zvláštní typ mouky, na první pohled by se mohlo zdát, že název pohází podle druhu obilí (jak je tomu např. u mouky špaldové, která se vyrábí ze špaldy). Ale chyba lávky, grahamová mouka je pojmenovaná podle Američana Grahama, který byl známým odpůrcem bílé mouky a stavěl se proti prosívání. Grahamová mouka se řadí mezi mouky celozrnné, má tedy tmavší barvu a obsahuje i slupky obilí. Existuje však jistý rozdíl mezi již vcelku známou celozrnnou moukou a moukou grahamovou. Zatímco celozrnná mouka je vyrobena z pomletého zrna, tak grahamové navíc obsahuje ještě otruby, tedy druhý vnější obal, který chrání zrno. Grahamová mouka se od celouzrnné liší především v chuti a struktuře – je sladší a mletí odpovídá středu mezi krupicí a hrubým mletím.

Vliv grahamové mouky na organismus

Grahamová mouka je skvělou alternativou za mouku bílou, z hlediska výživy je dokonce o něco vhodnější než stále propagovanější již zmíněná celozrnná mouka. Oproti bílé mouce je výhodnější z hlediska výživy, jelikož má mnohem nižší glykemický index, navíc obsahuje velké procento vitamínů, minerálů a blahodárných látek, které jsou ukryty právě v obalu, které se u bílé mouky prosívá. Grahamová mouka pak oproti běžné celozrnné obsahuje ještě větší množství vlákniny a zdraví prospěšných látek, které jsou uchovány v druhém obalu.

Grahamová mouka v kuchyni

Pokud chcete vyzkoušet při pečení něco nového, rozhodně se nebojte sáhnout po zmíněné grahamové mouce. Výsledný pekařský produkt bude mít sladší chuť, proto se grahamová mouka hodí pro pečení sladkého pečiva. Stejně tak dobře však poslouží pro pečení slaného pečiva, což jasně dokazují i produkty z pekáren – grahamové chleby, bulky i rohlíky. S grahamovou moukou se pracuje úplně stejně jakou s celozrnnou. Nyní vám přinášíme dva netradiční recepty z grahamové mouky.

Grahamové vánoční cukroví

Grahamovou mouku můžete skvěle využít pro pečení vánočního cukroví. Vypracujte v těsto 2 celá vejce, jeden bíle, 150 gramů vlašských či lískových oříšků, 170 gramů cukru moučka, 200 gramů tuku na pečení, půl balíčku prášku do pečiva a to hlavní – 300 gramů grahamové mouky. Po zpracování těsto nechte odležet v lednici, rozválejte a vykrajujte kolečka či jiné tvary. Následně pečte max. 20 minut při teplotě 220 °C.

Grahamová bageta

Z grahamové mouky si můžete také připravit vynikající čerstvou bagetu na svačinu či večeři. Potřebovat budete asi 400 gramů grahamové mouky, 220 gramů hladké mouky, 400 ml čerstvého mléka, 100 ml slunečnicového nebo jiného rostlinného oleje, 1 vejce, špetku soli, cukru a kostku droždí či sáček sušeného droždí. Ze surovin zadělejte na těsto, přičemž mléko přidávejte vlažné. Až těsto vykyne, vytvořte z něj díly ve tvaru bagety, opět nechte chvíli kynout a pečte 20 minut v troubě na 180 °C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno