Co jsou laktobacily

Laktobacily jsou užitečné bakterie, které dostáváme do těla z potravy. Pokud vás zajímá, jaký je jejich význam a jakým způsobem je do těla dostat, čtěte dále.

Laktobacily jsou velmi prospěšné bakterie pro lidský organismus. Je to proto, že pomáhají likvidovat a tím eliminovat mikroorganismy, které jsou škodlivé. Laktobacily tak pomáhají vyhnout se případnému onemocnění, získaného od nebezpečných mikroorganismů. Laktobacily se řadí mezi probiotika a v této oblasti jsou nejznámější. Probiotika, čili pozitivní kultury živých mikroorganismů, jsou vítány. Kromě laktobacilů se mezi známá probiotika řadí taktéž bifidobakterie.  Tyto bakterie působí především v oblasti střevní mikroflóry a podporují tak zažívání. Navíc přeměňují laktózu na kyselinu mléčnou.

Jak získat laktobacily

Co tyhle užitečné bakterie umí, jsme již zmínili. Přichází však na řadu zásadní otázka – jak je dostat do našeho těla, aby mohly působit a bojovat na vaší straně proti škodlivým mikroorganismům. Je dobré zmínit, že probiotikum tohoto druhu se do lidského těla dostane již v raném dětství – skrze mateřské mléko. V dospělosti tuto výsadu již nemáme a musíme tak přijímat laktobacily zprostředkovaně.

Strava s živými kulturami

MlékoNejjednodušším způsob, jak dostat zdravé bakterie do těla, je konzumace těch výroků, které tyto živé kultury obsahují. Nachází se v mléčných výrobcích, hledat však musíte mezi tzv. „živým jídlem“. Tím se myslí právě probiotika, tj. potraviny, ve kterých se nachází živé zdravé mikroorganismy. Jogurt, mléčný nápoj nebo zákys. Z těchto mléčných výrobků můžete živé kultury získat. Je však třeba pečlivě sledovat etikety, na kterých by přítomnost živých bakterií měla být označena. Tyto potraviny se také vyznačují nízkou trvanlivostí. Pozor také na tepelnou úpravu mléčných výrobků s laktobacily. Ty jsou totiž poměrně náchylné na prostředí. Pokud takový výrobek tepelně upravíte, veškeré zdraví bakterie zahubíte. Chcete-li tedy opravdu konzumovat živé jídlo, tepelně jej neupravujte. Přítomnost laktobacilů si můžete také sami ověřit. Takový mléčný výrobek totiž po přechodu ze studeného prostředí lednice do prostředí s pokojovou teplotou začne kvasit, víčko nebo horní obal by se mě za nějakou dobu výrazně nadzvednout. Pokud se tomu tak nestane, svědčí o to tom, že se zdravé bakterie v potravině nenachází, nebo již umřeli.

Doplňky stravy

Ať již máte jakékoliv důvody k tomu nepřijímat tyto bakterie prostřednictvím potravy, nabízíme vám alternativní řešení. Na trhu můžete narazit na spoustu doplňků stravy, které probiotika obsahují. Je však třeba počítat s tím, že i ve formě pilulek jsou laktobacily stejně náchylné a vyžadují zvláštní péči. Opět pozor na zahřívání, které může bakterie zničit.

Ať již se rozhodnete dostat do těla laktobacily skrze potravu nebo pomocí doplňků stravy, věříme, že při jejich pravidelném příjmu se vám zažívání zlepší. Organismus budete taktéž chránit preventivně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno