Kam patří krabice od mléka

V dnešní době se mléko prodává nejčastěji v nápojových kartonech, označovaných jako Tetrapak obaly. Pro plnění mlékem se používají častěji než plastové nebo skleněné obaly. Každý rok se jenom u nás uvede na trh přes 17 tisíc tun nápojových kartonů, proto je jejich třídění a recyklace velmi důležitá. Víte, kam krabice od mléka vlastně patří?

Co jsou to nápojové kartony

Krabice od mlékaNápojové kartony se používají pro plnění různými tekutinami. Označují se také jako Tetrapak obaly, vymyslel je švédský podnikatel Ruben Rausing. Nápojové kartony se dělí na dvě kategorie, a to na aseptické a neaseptické. Ty aseptické jsou určeny pro výrobky trvanlivé, ty neaseptické pro výrobky pasterizované. Aseptické Tetrapak obaly mají celkem 6 vrstev (papír, 4 vrstvy polyetylenu a hliník), neaseptické mají jen 4 vrstvy, a to papír a 3 vrstvy polyetylenu.

Díky papíru jsou nápojové kartony pevné, díky použitému polyetylenu pak nepropustné. Hliník se používá kvůli ochraně před UV zářením. Spotřeba nápojových kartonů každým rokem stoupá a s tím i důraz na význam recyklace. Pozitivní skutečností je to, že se tyto obaly poměrně dobře recyklují. Kam ale krabice od mléka patří?

Kam patří krabice od mléka

Velmi často se nás ptáte, kam vlastně krabice od mléka patří. Spousta spotřebitelů by se ráda zapojila do recyklace odpadu, někdy jsou ale informace o způsobu třídění zmatečné. Nápojové kartony jsou složené hned z několika různých materiálů. Je třeba říci, že úplná recyklace od papíru přes polyetylen po hliník je možná jen na speciálních linkách, kterých zatím moc není. Nejčastěji se zpětně získávají jen vlákna papíru. Při recyklování krabic od mléka máte v podstatě dvě možnosti podle lokality, kde žijete a způsobu, jakým je recyklace organizována.

Oranžové kontejnery na nápojové kartony

V České republice se stále častěji používají oranžové kontejnery, které jsou přímo určeny pro krabice od mléka a další nápojové kartony. Pokud takový kontejner máte ve svém okolí, máte vyhráno. Krabici od mléka vypláchněte, aby mléko zbytečně nezahnívalo. Poté jej sešlápněte a odhoďte do kontejneru. Nápojové kartony rozhodně nespalujte v kamnech, protože dochází i ke spalování chemických látek a k úniku těžkých kovů a chlororganických látek do ovzduší.

Když nejsou oranžové kontejnery k dispozici

Používání oranžových kontejnerů stále není rozšířené po celé České republice. Pokud se nacházíte v lokalitě, kde se takový typ kontejnerů vůbec nepoužívá, pak se krabice od mléka a další nápojové kartony vhazují buď do modrého, nebo do žlutého kontejneru. Způsob v této oblasti recyklace není úplně jednotný a každý svozová firma může mít vlastní pravidla. Proto doporučujeme kontaktovat místní městský či obecní úřad nebo přímo svozovou firmu. Každopádně na každém kontejneru by měly být napsány informace o způsobu třídění a také o tom, jaké druhy obalu do nich patří. Informace, kam patří krabice do mléka, by rozhodně neměla chybět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno