Cooperův test

Jedním testů, které mají za úkol otestovat fyzickou zdatnost jednotlivců, je tzv. Cooperův test. Spočívá v plynulém dvanáctiminutovém běhu, na základě uběhnuté vzdálenosti je poté určena kondice.

Cooperův test je zátěžový test, jehož podstata je velmi jednoduchá. Fyzická zdatnost se určuje na základě toho, kolik metrů je jedinec schopný uběhnout za dvanáct minut. Původně se Cooperův test používal k armádním výcvikovým účelům, dnes může být součástí jakéhokoliv fyzického testování. Tato metoda je vhodná i pro začínající běžce, kteří si mohou na jejím základě ověřit svou kondici a poté sestavit individuální cvičební plán. V závislosti na výsledcích Cooperova testu lze rovněž efektivně zjistit kyslíkovou kapacitu, tzv. VO2max. Jde o maximální využití kyslíku, které je vynikajícím ukazatelem zdatnosti a vytrvalosti. Čím vyšší VO2max budete mít, tím dosáhnete lepších výsledků, protože vaše svaly budou moci využít více kyslíku.

Historie Cooperova testování

Test byl vymyšlen na konci 60. let minulého století týmem amerického lékaře Kennetha H. Coopera. Ten se snažil pro armádu Spojených států amerických vymyslet metodou, se kterou by bylo možné nejlépe měřit a srovnávat fyzickou zdatnost jedinců. Doktor se svým týmem pozoroval a měřil výsledky při zátěžích u plavání, cyklistiky či běhu. Na základě měření byla vytvořena tabulka, zahrnující různé věkové rozpětí i pohlaví. Podle uběhlé vzdálenosti při 12 minutách lze v tabulce zjistit, v jaké kondici se člověk nachází, zdali ve vynikající, dobré, průměrné, špatné či velmi špatné.

Jak na Cooperův test

Chcete si vyzkoušet Cooperův test sami a otestovat tak svou kondici? Aby byly výsledky směrodatné, je třeba dodržet několik základních pravidel. Běžec musí běžet tak, aby byl na konci vyčerpaný, výkon však musí být po celou dobu víceméně ve stejném tempu. Kombinace sprintů s chůzí tak není přípustná, stejně jako přecenění síly a vydání energie v samotném začátku s následným klusem vede k nesměrodatným výsledkům. Běží se po dobu 12 minut, trasa by měla být spíše rovná bez stoupání. Při běhu se musí jedinec cítit dobře, pro testování nejsou vhodné extrémní podmínky jako jsou vedra, silný protivítr nebo mráz.

Jednoduchá přehledná tabulka

Na mnoha místech najdete tabulku, která obsahuje podrobné informace o tom, jakých výsledků byste měli dosáhnout vzhledem k vašemu věku. Uvádíme pro ukázku jen jedno věkové rozpětí, vaši konkrétní hodnotu si vyhledejte ve sportovních tabulkách na internetu nebo v literatuře.

Věk Pohlaví Velmi dobrý Dobrý Průměrný Špatný Velmi špatný
13-14 let Muži Přes 2,7 km 2,400 – 2,700 km 2,200 – 2,399 km 2,1 – 2,2 km 2,1 km a méně
Ženy Přes 2 km 1,900 – 2,000 km 1,600 – 1,899 km 1,5 – 1,6 km 1,5 km a méně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno