Creme fraiche

U nás používáme zakysanou smetanu, ve Francii odnepaměti Creme fraiche (správně Crème fraîche). Nejedná se ale o totožné produkty, proto je třeba mezi nimi rozlišovat. Co Creme fraiche vlastně je, jak se vyrábí a jak jej využít v kuchyni?

Co je Creme fraiche

Creme fraicheCreme fraiche je mléčný produkt, který se vyrábí z kravského mléka. Jak je z názvu patrné, pochází z Francie a je nedílnou součástí mnoha nejen francouzských produktů. Někdy je obtížné u nás pravý Creme fraiche pořídit, navíc je výrazně dražší než obyčejná zakysaná smetana, proto se často zaměňuje. Creme fraiche musí mít minimálně 30 % tuku v sušině. Vyrábí se z kravského mléka a nesmí obsahovat více než 15 % laktózy. Díky tomu je oblíbeným mléčným produktem i mezi těmi, kteří trpí mírnou laktózovou intolerancí.

Creme fraiche – liquide a épaisse

Pokud navštívíte ve Francii obchod s potravinami, narazíte na dva druhy Creme fraiche. První typ se označuje jako liquide, tedy tekutý. Jedná se o řidší mléčný produkt, který lze přirovnat ke smetaně na šlehání. Oproti tomu je Creme fraiche épaisse hustý. Jedná se o smetanu, která zraje pomocí bakterií a svou konzistencí i chutí se podobá zakysané smetaně. Pokud byste tak nemohli u nás Creme fraiche sehnat a vycházeli z tradičních receptur, vždy si zjistěte, má-li být v receptu použitý tekutý nebo tuhý druh. Podle toho můžete eventuálně tekutý nahradit smetanou ke šlehání a tuhý zakysanou smetanou. Každý produkt má ale svou specifickou chuť, pokud to jen trochu půjde, snažte se sehnat pravý Creme fraiche.

Výroba Creme fraiche

Creme fraiche je kvalitní mléčný čerstvý produkt, jehož výroba se řídí přísnými pravidly. Pokud jej seženete, můžete si být jisti jeho čerstvostí a čistotou. Při výrobě Creme fraiche se totiž nesmí používat žádné konzervační látky ani stabilizátory. Francouzský mléčný výrobek se konzervuje jen pomocí šetrné metody pasterace. Creme fraiche se vyrábí z čerstvé smetany, do ní se přidávají mléčné bakterie. Smetana zraje a po cca jednom dni zkysne a změní svou strukturu.

Domácí Creme fraiche

Pokud se k originálnímu francouzskému mléčnému produktu nedostanete, můžete si vyzkoušet vyrobit domácí Creme fraiche, který je velmi lahodný a jeho příprava není zase až tak těžká. Pro jeho přípravu budete potřebovat půl litru čerstvé husté smetany. Do ní přidejte 2 lžíce podmáslí. Tím do smetany přidáte bakterie, které udělají svoje. Smetanu v misce přikryjte folií a v pokojové teplotě nechte bakterie pracovat. O den později si už pochutnáte na mléčném produkty, který se chutí i konzistencí blíží originálnímu Creme fraiche. Důležitá je kvalita a čerstvost surovin, proto na smetaně nešetřete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno