Brynza

rynza, jemný solený přírodní sýr z ovčího mléka, je oblíbenou surovinou v karpatských zemích, ale i v Rakousku nebo u nás. Kromě výrazné a jedinečné chuti je z mnoha ohledů pro náš organismus prospěšný.

ovceBrynzu máme všichni spojenou nejčastěji s typickým slovenským pokrmem – halušky s brynzou. Na Slovensko se brynza dostala pravděpodobně už v 15. století, kdy sei ji lidé vlivem Valachů začali sami vyrábět. Od 18. století vznikaly výrobny brynzy. Řadu let jde o oblíbený mléčný výrobek z ovčího sýra především na zmíněném Slovensku, ale i na Ukrajině, v Polsku, Rumunsku. V menší míře pak v Rakousku a u nás v České republice. Díky tomu, že se vyrábí z ovčího mléka, má atypickou chuť a řadu zdraví prospěšných látek, které ve výrobcích z kravského mléka nenajdeme. Sýr je měkký, mírně nasolený a hrudkový. Svou konzistencí je vhodný i pro mazání na pečivo.

Brynza a vliv na zdraví

Jak již bylo několikrát zmíněno, brynza se vyrábí z ovčího sýra. Má mnohem větší množství mléčných bakterií ve srovnání s mléčnými výrobky, dokonce i s jogurtem. Zatímco mléčné výrobky obsahují dva druhy takových bakterií, v brynze je jejich druhů mnohem více. Množství těchto bakterií ovlivňuje pozitivním způsobem imunitní systém. Tyto bakterie a obsažené mikroorganismy se pak podílí na preventivní ochraně před vznikem některých alergických reakcí.

Cholesterol

Konzumace brynzy se doporučuje především těm, kteří mají problémy se zvýšeným cholesterolem. Řada vědeckých výzkumů potvrdila, že přímá konzumace brynzy souvisí se snižováním cholesterolu. K tomu dochází poměrně rychle, během dvou měsíců budou výsledky patrné opravdu výrazně.

Vápník

Stejně jako kravské mléko i ovčí obsahuje poměrně velké množství vápníku. Ten naše tělo potřebuje, při nedostatku dochází k různě závažným zdravotním problémů. ovčí mléko však obsahuje až dvakrát více vápníku než to kraví.

Druhy brynzy

Na trhu můžete narazit na několik druhů brynzy, které se liší především ve způsobu úpravy. S nejčistší formou brynzy se setkáte prakticky jen v salaších a tam, kde se vyrábí. V obchodech čerstvá brynza k mání moc nebude. právě ta obsahuje největší množství zmíněných mikroorganismů a bakterií. Nejdostupnějším produktem je brynza pasterizovaná. U takového typu došlo při výrobě ke sterilizaci mléka, čímž se zvýšila trvanlivost, zlikvidovali se nebezpečné mikroorganismy, s nimi bohužel i ty potřebné. Ačkoliv jsou po pasterizaci bakterie do brynzy opět přidány, není jich tam tolik, jako v čisté brynze. Poslední typem je termizovaná brynza. U ní bylo mléko zahřáto na tak vysokou teplotu, že veškeré organismy z brynzy zmizely. Jde o nejméně kvalitní a nejméně zdraví prospěšný brynzový produkt.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno