CrossFit trénink a používané cviky

U velké části sportovních aktivit a tréninků existuje ta nevýhoda, že rozvíjí tělo velmi jednostranným způsobem. Můžeme se stát rychlejšími, silnějšími nebo odolnějšími, ale málokdy získáme vše naráz pouze jedním druhem cvičení. Jednou ze světlých výjimek, kdy toto neplatí, je tzv. CrossFit trénink, s jehož pomocí posílíme tělo ve všech směrech naráz.

Co je to CrossFit trénink

CrossFit je označení pro komplexní kondiční trénink, využívající tréninkové metody a pomůcky z mnoha jiných oblastí. Obsahuje vzpěračské techniky, gymnastické cviky, vytrvalostní i sprinterské běhy, cviky s vlastní vahou, kettlebelly, medicinbaly, provazy, švihadlo a další. Zatímco u jiných sportů dochází k rozvoji pouze omezeného počtu fyzických atributů, jako je třeba síla, vytrvalost, flexibilita, výbušnost, pohybová koordinace atd, tak u CrossFitu rozvíjíme tělo jako celek a tedy všechny tyto věci naráz. Proto tvoří nedílnou součást tréninkové přípravy vrcholných MMA zápasníků, kde je schopnost všestranně vynikat velmi důležitá.

Trénink začíná rozcvičkou, která může být zejména pro nováčky velmi intenzivní už sama o sobě. Ta se skládá hlavně ze cviků s vlastní vahou, jako jsou kliky, dřepy, výpady a shyby a slouží k rozhýbání, protažení a rozehřátí. Poté následuje hlavní trénink, který je relativně krátký, ale o to intenzivnější. Většinou o délce 15-30 minut. Jeho podstatou je kruhový trénink, kdy je připraveno několik stanovišť, mezi kterými se cvičenci střídají a po odcvičení na jednom se posunou dále až udělají celé kolečko a jdou zase na začátek, kdy začne celé kolo odznova. A takhle se postupuje několikrát za sebou.

Výhody CrossFit tréninku

Jak již bylo řečeno, hlavní výhodou CrossFit tréninku je oproti jiným sportovním aktivitám jeho schopnost komplexně rozvíjet všechny složky tělesné zdatnosti naráz. Je to díky tomu, že je při cvičení využíváno přirozených, funkčních pohybů, se kterými se setkáváme i v běžném životě. To je v ostrém kontrastu s různými izolovanými a nepřirozenými cviky, typickými například pro cvičení v posilovně. Proto je CrossFit trénink vhodný pro každého člověka, bez ohledu na věk a pohlaví.

CrossFit není nuda

Dalším nešvarem, se kterým se při řadě fitness cvičení setkáváme, je rutina a monotónnost. Stále dokola ty samé cviky a pohyby. Ne tak u CrossFitu. Paleta cviků je neskutečně široká a variabilní. Snadno lze cvičební plán obměnit o nové prvky. I díky tomu je vhodný pro každého, neboť se dá lehce upravit tak, aby vyhovoval i člověku trpícími nějakými zdravotními obtížemi.

Používané cviky

Aby bylo tělo nuceno k růstu po všech stránkách, musí tomu odpovídat i skladba tréninku. Je nezbytné, aby obsahoval jak aerobní, tak anaerobní část. V zásadě lze CrossFit rozdělit na tři části:

Cviky s volným závažím: klasické cviky s činkami jako jsou mrtvý tah, tlaky, dřepy, vzpěračské cviky atd.

Gymnastika: pro většinu lidí nevšední součást tréninku, která ale má své opodstatnění, neboť gymnastika, to je čistá síla a flexibilita. Kliky na bradlech, přítahy s kruhy a další cvičení s volnou vahou aktivují a posílí i ty svaly, o kterých ani nevíte, že je máte.

Aerobní cvičení pro zvýšení výdrže a posílení kardiovaskulárního systému. Zde patří vytrvalostní činnosti jako přeskoky přes švihadlo, běhání atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno