Cvičení pro obézní

Cvičení pro obézní osoby má svá pravidla. Pravidelný pohyb je základem úspěchu při redukci váhy, pokud je však obezita či nadváha značná, je potřeba způsob pohybové aktivity upravit aktuálnímu zdravotnímu stavu. Připravili jsme pro vás několik tipů na cvičení, které mohou ve většině případů provádět i osoby trpící obezitou a přispějí tak k redukci své hmotnosti.

cvičení pro obézníRozhodli jste se změnit svůj životní styl a skoncovat s obezitou, která vás už několik let trápí? I když je úprava jídelníčku velmi důležitá, pravidelná pohybová aktivita úspěch jedině podpoří. Podle mnohých odborníků je třeba úpravu stravy a vhodné cvičení spojit, jen tak se dostaví kýžený výsledek. Než se pustíte do sportování, zhodnoťte svůj zdravotní stav. Možná jste nyní zapálení pro věc, pokud ale na zvýšenou fyzickou aktivitu nejste zvyklí, přetížení a zejména některé aktivity vám nemusí prospět. Některé pohybové aktivity jsou pro obézní osoby nevhodné, například běh, protože přetěžují oběhovou soustavu, dýchací ústrojí, a především nosné klouby. Pokud se budete podobným aktivitám chtít věnovat, počkejte, až se zbavíte alespoň části přebytečných kilogramů.

Plavání je pro obézní ideální

Ideálním typem cvičením, kterým zapojíte všechny svaly a spálíte dostatek energie, je plavání. Nemusíte jen plavat, můžete zkusit různé formy cvičení ve vodě, například aquaerobik. Při cvičení ve vodě totiž zapojíte veškeré důležité svalstvo, budete muset vydat značné množství energie a bude tak i spalovat přebytečné tuky, na druhé straně ale nezatížíte páteř ani klouby. Voda se o odlehčení postará. Podle mnoha průzkumů je plavání ideálním typem cvičení pro hubnutí, protože se při něm vydá až pětkrát více energie než při běžné chůzi.

Pravidelné vycházky jsou základem úspěchu

Pokud vám už řadu let trápí obezita, zamyslete se nad tím, kolik času týdně trávíte fyzickou aktivitou. Nemusí jít o žádné náročné sporty, stačí chůze. Chůze je nejpřirozenějším druhem pohybu pro člověka, takže ani příliš nezatěžuje organismus. Jsme stavěni pro chůzi, a tak bychom měli chodit. Na vycházky choďte pravidelně, ideálně každý den, pokuste se o svižnější chůzi v intervalu alespoň jedné hodiny. Pokud byste měli pocit, že se chcete více zapojit, zkuste chůzi do schodů nebo do kopce. Pokud často (a mnohdy třeba i zbytečně) cestujete autem, snažte se nahradit to chůzí. Do obchodu, do práce, za známými, tam všude vás velmi často donesou i vaše nohy.

Další vhodné aktivity a cvičení pro obézní

I když je plavání či chůze pro obézní osoby nejpřirozenější a nejšetrnější, můžete se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pustit i do dalších aktivit. Mnozí doporučují například jízdu na kole či rotopedu, která ve srovnání s během nepřetěžuje klouby. Dobrou volbou je také cvičení v kolektivu pod vedením zkušené lektory, oblíbené jsou i kombinace s různými tanečními styly. Pokud máte dostatek sebekázně, můžete se do cvičení pustit i doma. Internet je plný videonávodů na cvičení pro obézní, stačí se jen postavit před obrazovku a naslouchat pokynům instruktora. Pro podporu růstu svalů zařaďte do svého cvičebního plánu i anaerobní aktivity, například posilování s činkami. Až alespoň částečně redukujete svou tělesnou hmotnost, můžete do cvičení zapojit i různé míčové hry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno