Jak začít cvičit

Všichni dobře víme, že cvičení je zdravé, a prospívá našemu tělu také po estetické stránce. Kdo však pravidelně nesportuje, mívá problémy se k cvičení přinutit, anebo s ním vůbec začít. Nejčastější výmluvou pro naši pohodlnost je nedostatek času. K udržení kondice, protažení a zpevnění svalů však postačí cvičit 20 minut dvakrát týdně.   

Začněte správnou motivací

Jestliže odkládáte začátek svého cvičení už několik měsíců na zítřek, nejspíš Vám chybí potřebná motivace. Člověk má tendenci nejprve zařídit vše neodkladné, tj. svou práci a postarat se o děti, a až poté přijdou na řadu věci ostatní – mezi nimi cvičení. Nejčastější výmluvou tedy je, že na cvičení nemáme prostě čas, nebo že už nám nezbývá žádná energie. Kdo však cvičí (nebo cvičil), dobře ví, že pohybová aktivita nám energii naopak dodá. Rozproudí člověku krev a také mu pomůže odbourat napětí a stres, což jsou právě faktory, které snižují naši výkonnost. Pokud tedy hledáte motivaci, zkuste si na papír nebo na tablet napsat důvody, proč byste měli začít cvičit. Některé z nich jsme právě zmínili.

Jak začít cvičit

Proč cvičit

1. Pravidelné cvičení zlepšuje fyzickou kondici (člověk pak není zadýchaný, když vyjde schody nebo doběhne tramvaj).

2. Pravidelné cvičení formuje postavu (figura tvořená zpevněnými svaly je výrazně přitažlivější než hora rosolu nebo sádla).

3. Při cvičení se vyplavují z těla endorfiny, takže nám cvičení dělá radost. Nehledě na to, že, jak bylo uvedeno výše, pomáhá odbourávat stres, který může být příčinou psychosomatických onemocnění.

4. Cvičení okysličuje mozek (je dokázáno, že po cvičení to člověku lépe myslí, cvičení je tak vhodnou činností k vyplnění přestávek při duševní práci nebo při studiu).

5. Cvičení předchází problémům s páteří, zejména pak bolestem zad.

6. Cvičení pomáhá rozproudit lymfatický systém a je tak vhodnou prevencí lymfatických problémů – mezi nimi také celulitidy.

7. Cvičení pomáhá předcházet premenstruačnímu syndromu u žen nebo zmírňovat jeho projevy.

Individuální motivace

A našli bychom spoustu dalších důvodů, proč je dobré s cvičením začít. Abychom se však přesvědčili, že cvičení je vhodné právě pro nás, měli bychom tyto  obecné poučky transformovat do podoby individuální motivace – to znamená říci si, čím konkrétně nám cvičení prospěje. Například: Když budu cvičit, zpevním svou postavu a budu tak pro svého partnera přitažlivější. Nebo: Když budu pravidelně cvičit, zbavím se celulitidy. Abychom však cvičení nevnímali jako nutné zlo (když se člověk nemůže dočkat, až bude mít cvičení konečně za sebou, často neprovádí cviky správně, takže nemají valný efekt, anebo si při nich může ještě ublížit), měli bychom si je co nejvíce zpříjemnit.

Jak si zpříjemnit začátek

A jak si cvičení zpříjemnit? V prvé řadě je důležité začít volbou pohybové aktivity, která nám nejméně vadí. Pokud tedy nemáme rádi vodu, nebudeme se nutit do plavání ve studeném bazénu, pokud jsme na tom špatně s koordinací pohybů, tak se nepřihlásíme na aerobik, ale budeme hledat jiný sport, jako je například cyklistika nebo jogging. Další možnost představuje cvičení v posilovně, které má tu výhodu, že ho lze provádět za každého počasí. Zde je pro většinu žen velmi dobrou motivací pořízení pěkného oblečení do posilovny. To je ostatně dobrou motivací i v případě, že se rozhodneme cvičit doma.

Začněte pomalu

Je třeba počítat s tím, že tělo, které není zvyklé na fyzickou námahu, nás bude po prvním tréninku (a ještě jednom nebo dvou dalších) bolet. Je proto třeba začít pomalu, stanovit si rozumnou zátěž a rozumný časový interval, přičemž obojí budeme postupně zvyšovat. Začátečníkům, zejména v posilovně, se doporučuje absolvovat první dvě až tři lekce s osobním trenérem, aby si správně osvojili techniku, a nezpůsobili si zranění. Právě aby nedošlo ke zranění, je důležité před každým cvičením svaly nejprve zahřát, například pětiminutovou jízdou na rotopedu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno