Cviky na posilovací věži

Posilovací věže patří mezi nejčastější základní vybavení profesionálních i domácích posiloven. Jejich výhoda spočívá v tom, že umožňují provádění celé řady cviků, a tedy i procvičení mnoha partií těla. Pomocí posilovací věže procvičíte celé tělo, pohyb je přirozený a umožňuje posílení konkrétních partií podle potřeby. Pojďme se zaměřit na to, jaké cviky je možné na posilovací věži provádět.

Posilovací věžPosilovací věž je nedílnou součástí všech posiloven a pořídit si ji můžete i domů. Než se do posilování na věži pustíte, je dobré vědět, co všechno díky ní můžete procvičit a jaké cviky můžete vlastně provádět. Pojďme se na základní cviky na posilovací věži podívat podrobněji.

Butterfly posilovač prsních svalů

Součástí naprosté většiny komerčně prodávaných posilovacích věží je butterfly posilovač prsních svalů. Slouží k posílení střední a horní části velkého prsního svalu. Cvik provádějte vsedě, uchopte držadla a umístěte je tak, aby lokty byly ve stejné výšce jako ramena. Tlakem ramen protahujte svaly a v přední pozici nechejte páky stroje lehce dotknout. Cvik několikrát opakujte.

Bench press

I když se bench press tradičně procvičuje na bench press lavicích s velkou činkou, lze jej v určité podobě vykonávat i na posilovací věži. Především moderní dražší stroje mají propracovaná nastavitelná ramena, která pohyb běžného bench pressu dokáží věrně napodobit.

Simulace veslování

Na posilovací věži můžete také simulovat pohyb veslování. K tomu se využívá dolní kladka, pomocí které protáhnete celé tělo. Při tomto cviku budete dolní kladku jednoduše zvedat nahoru a dolů.

Procvičení dolních končetin

Pomocí posilovací věže velmi dobře procvičíte i dolní končetiny. Věž je totiž vybavena kladkou pro předkopávání, zakopávání či mrtvý tah s napnutýma nohama.

Jak správně posilovat na posilovací věži

Při správném používání posilovací věže během svého tréninku procvičíte jednotlivé partie, při některých pohybech (např. veslování) i celé tělo. Je však důležité, abyste posilovací věž používali správným způsobem. Při posedu byste měli mít záda narovnaná a hýžďové svalstvo vypnuté. Doporučujeme cvičit v několika sériích a váhy postupně přidávat. Bezmyšlenkovité cvičení na posilovací věži nevede k žádným výsledkům, proto si připravte posilovací plán a držte se ho. Důležité je kvalitní procvičení jednotlivých svalů, kvalitní provedení cviků a dodržování počtu sérií a opakování.

Ať už si posilovací věž pořídíte domů, nebo na ní budete cvičit v posilovně, využijte celého potenciálu, který nabízí. Neomezujte se na jeden či dva cviky a procvičte všechny možné svaly. Jeden den se například věnujte horním partiím, další den je nechejte odpočinou a zaměřte se na ty dolní. Uvidíte, že se první viditelné výsledky dostaví brzy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno