Cvičení core

Core cvičení je velmi populárním typem trénink ve fitness oblasti. Spočívá v důkladném procvičení středu těla (jádra – core), které je těžištěm a stabilizátorem páteře.

Cvičení core se skládá ze sérií cviků, které dokáží posílit jádro celého těla. Posilování jádra je důležité jak pro sportovce tak nesportovce, dokáže nás totiž ochránit před vznikem různých poranění a rovněž vede ke stabilitě těla a posílení páteře. Core cvičení vzniklo na počátku 90. let a je populární i v současnosti. Spousta lidí si totiž stále uvědomuje, že nestačí mít pevné svaly na rukách či na nohou. Pokud nebude v dobré kondici samotné jádro, výsledek bude neuspokojivý. Pomocí cvičení core zlepšíme celkovou sílu, koordinaci i plynolost pohybů všech končetin. Výhoda cvičení tohoto typu spočívá v nenáročnosti na pomůcky. Můžete jej vykonávat prakticky kdekoliv, jediné, co budete potřebovat, je pevná fitness podložka.

Jednotlivé cviky core tréninku

Pokud jste se rozhodli zapracovat na svém středu těla, zpevnit jej a umožnit rozvoj dalších partií, děláte dobře. Právě proto vám nyní přinášíme několik jednoduchých základních core cviků, které můžete pravidelně cvičit doma. Při některých se možná trochu zapotíte, účinek však brzy poznáte.

Prkno a varianty

Jedním z nejoblíbenějších, současně však nejnáročnějších cviků na procvičení tělesného jádra je prkno. Klekněte si na podložku a vytvořte pozici, jakou byste udělali při cvičení kliku. Mějte napnutá a narovnaná záda. Ohněte ruce a veškerou váhu přeneste na lokty, to je hlavní rozdíl mezi klikem a prknem. Vaším úkolem je zůstat v této poloze co nejdelší dobu. Tento cvik lze také vykonávat v různých variacích. Zkuste jednu nohu zvednout a udržet ve vodorovné hladině. Cítíte, jak všechny svaly pracují, včetně břišních svalů a jádra? Následně jednotlivé nohy vystřídejte.

Most

Dalším oblíbeným cvikem je tzv. most. Lehněte si na záda, uvolněte svaly a nohy pokrčte v kolenou. Ruce položte na zem a pořádně napněte záda. I u tohoto cviku můžete jednu nohu zvednout a po určité době ji prostřídat s druhou nohou.

One side plank

Lehněte si na bok, dejte nohu na nohu a pořádně je natáhněte. Jednu ruku si dejte za hlavu, druhou zohněte v loktu a celé tělo napněte. Pokuste se v této poloze vydržet co nejdelší dobu. Následně se otočte na druhou stranu a proveďte cvik stejným způsobem.

Ve fitness publikacích můžete narazit na celou řadů core cviků. Pokud však budete vykonávat pravidelně ty výše uvedené jen několik minut denně, kvalita vaše středu těla se výrazně zlepší, budete se cítit lépe, zlepšíte stabilitu a celkovou sílu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno