Domů Cvičení Cvičení pro ženy Pilates – cviky pro začátečníky

Pilates – cviky pro začátečníky

Pilates je velmi oblíbeným typem cvičení. Kombinuje prvky standardního rehabilitačního cvičení s cviky východních směrů, především jógy. Dnes vám představíme několik základních pilates cviků, vhodných pro začátečníky.

Historie

JógaDříve, než představíme několik základních pilates cviků, uvedeme alespoň základní historická fakta. Cvičení pilates vzniklo již na začátku 20. století. Tehdy Němec Joseph Pilates tuto metodu poprvé uvedl. Věřil totiž, že zdraví ducha i těla je spojené a lze tak vzájemně ovlivňovat. Jeho cvičení metody se začaly prosazovat a přibývalo těch, kteří se o něj zajímali. Dle statistik z roku 2005 bylo v Americe přes 11 milionů cvičících a přes 14 tisíc instruktorů tohoto cvičení.

Princip cvičení pilates

Základním principem cvičení je kvalita provedených cviků. To je také důvod, proč se jednotlivé cviky vykonávají v malém počtu opakování (obvykle kolem 5-7). Při vykonávání jednotlivých cviků je důležité jejich provedení se zacílením na přesnost a plynulost. U pilates by tak měly jít stranou prudké pohyby, cvik by měl být vykonán jako celek, na pohled by měl být plynulý a nestrnulý. Pro cvičení je také zásadní správné dýchání, které by mělo být pravidelné – právě svaly by měly být při cvičení ovládány dechem.

Základní cviky pro začátečníky

Pokud jste se se cvičením pilates nikdy osobně nesetkali, není nic jednoduššího, než si doma několik základních cviků vyzkoušet. K tomu budete potřebovat jen podložku na zem a případně i nafukovací gymnastický míč.

Udržení rovnováhy

Obvykle se začíná cvikem, který vám pomůže při držení rovnováhy a koordinace těla. Pro vykonání tohoto cviku budete potřebovat jen podložku. Položte se na ni „na všechny čtyři“ a hlavu směřujte k zemi. Z této pozice současně natahujte levou ruku a pravou nohu, ruka i noha by ve výsledné fázi měla být v jedné linii. Po několika vteřinách vraťte končetiny do původní polohy a vystřídejte strany. Dbejte na přesnost, plynulost a správné dýchání.

Protažení těla

Další cvik, který vám pomůže protáhnout celé tělo, dále posílit svaly na břiše a na zádech, se vykonává z polohy vleže. Pokrčte kolena a jednu nohu si přitáhněte k tělu oběma rukama. Pokud se cvičením začínáte, pravděpodobně se vám ji nepodaří přitáhnout až k tělu, to vůbec nevadí, ovšem zaměřujte se na to, aby byla noha napnutá, abyste ji nekřivili. Opět prostřídejte nohy.

Cvičení s gymnastickým míčem

Řadu pilates cviků můžete cvičit s pomocí gymnastického nafukovacího míče. S jeho pomocí můžete posílit zádové svalstvo, a to tak, že si za něj kleknete, posadíte se na paty, hlavu směřujete na zem a nataženými rukami se dotýkáte míče. Snažte se na míč tlačit nejen rukama, a celým tělem. Další cvik s míčem spočívá v jeho uchopení (k tomuto účelu se hodí středně velké míče) a následné natáčení do stran – natáčejte současně hlavu i ruce, přitom mějte narovnaná záda.

Jednotlivých pilates cviků a kombinací existuje nespočetně mnoho. Pokud vás cvičení tohoto typu zaujalo, můžete navštívit nejbližší fitness centrum, kde vás zkušený lektor naučí základy a dohlédne na správné vykonávání jednotlivých cviků.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno