Cviky na posílení středu těla

Velmi často se lidé zaměřují na posílení izolovaných svalů a vybraných partií a zapomínají posílit střed těla. Právě střed těla tvořenými různými svaly je však při cvičení velmi důležitý, protože je základním stavebním kamenem celého těla. Pojďme si představit několik cviků na posílení středu těla.

Posilování středu těla je velmi důležité. Budeme-li mít střed neboli core dobře posílení, zlepšíme stabilitu celého těla, zlepší se nám i rovnováha a dosáhneme maximálního fyzického výkonu. Při posilování středu těla současně dochází k tvarování břišních svalů. Navíc poslouží jak prevence před bolestmi krční páteře nebo zad. U žen pak dochází ke zpevnění pánevního dna, což pomůže nejen při porodu. A jakými cviky tedy můžeme střed těla posílit?

Vzpěr těla z pozice vsedě

Jedním z účinných cviků na posílení středu těla je vzpěr z pozice vsedě. Posaďte se na podložku, jděte svým trupem do mírného záklonu a nohy mírně pokrčte tak, aby se špičky pat dotýkaly podlahy. Ruce dejte za záda a dotýkejte se podlahy. Průběh cviku probíhá tak, že z této pozice pomalu budete zvedat levou ruku a současně pravou nohu. Levou rukou se dotkněte pravého stehna a vraťte se do původní polohy. Vystřídejte strany a cvik několikrát zopakujte.

Vzpory na zemi nebo na balóně

Velmi účinným a přitom technicky nenáročným cviky jsou vzpory neboli planky. Můžete je cvičit buď na zemi, resp. na cvičební podložce nebo na gymnastickém míči. Klekněte si na zem a přejděte do pozici, jako byste chtěli provést klik. Natáhněte nohy a napněte tělo, na svých rukou držte váhu celého těla pokuste se vydržet co nejdelší dobu.

Pánevní most

Mezi účinné pozapomenuté cviky na posílení středu těla patří tzv. pánevní most. Jeho provedení je snadné, cvik je přitom velmi efektivní. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a začněte pravidelně dýchat. Pokuste se až po lopatky zvednou záda a pánev tak, aby ramena zůstala pevně ležet na podložte. Pozici se zvednutými zády a pánví se pokuste udržet půl minut. Poté svaly povolte, chvíli si odpočiňte a cvik za sebou několikrát zopakujte.

Opora na čtyřech

Na závěr si představme ještě jeden funkční cvik na posílení středu těla. Začáteční pozice cviku je na čtyřech. Ruce se dotýkají podložky a jsou v pravém úhlu k tělu. Klečí se přitom na kolenou. Pokuste se pomalou zvedat pravou ruku a co nejvíce ji natáhnout, současně zvedejte levou nohu a také ji natahujte. Pomalu se vraťte do počáteční pozice a vystřídejte strany, tedy pomalu natahujte levou ruku a současně pravou nohu.

Pokud budete cviky na posílení středu těla provádět pravidelně, budete se cítit lépe, přestanou vás bolet záda a zlepší se vám rovnováha. Tyto cviky můžete zařadit i do každodenní rozcvičky, stejně tak je doplňte do vašeho pravidelného cvičebního plánu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno