Ačkoliv může být pro někoho cvičení s obručí úsměvné, jde o relaxační a současně zdraví prospěšnou činnost, díky které protáhnete celé tělo a ještě se dobře pobavíte. Cvičení s obručí je stále velmi populární, pojďme si jej představit a ukažme si základní cviky.
Cvičení s obručí (angl. Hula Hoop) je činnost sportovní, taneční i artistická. Rozhodně není jen záležitostí dětí, jak si mnozí myslí. Podstatou cvičení spočívá fakt, že cvičící osoba (hooper) točí jednou nebo více obručemi. Obruče roztáčí pohybem různých částí těla a dostává tak do pohybu nejrůznější svaly. Při pravidelném cvičení dochází k protahování a posilování různých partií, nejčastěji trupu, končetin a krku. Cvičení s obručí také vede k posilování bříška. Výhodou tohoto cviku je množnost provádění prakticky kdekoliv, ať už ve fitness centru, nebo doma.
Cvičení doma i v kolektivu
Samostatná cvičící disciplína hooping vznikla někdy v padesátých letech, s obručí však cvičili i staří Egypťané. Díky dlouholeté tradici a oblíbenost tak není divu, že v současnosti existují i nejrůznější hoopingové kroužky, setkání či kluby. Je tak jen na vás, začnete-li se cvičením s obručí sami, nebo se hned zapojíte do nějakého kolektivu, kde vás prvními kroky provedou odborní hoopeři.
Výběr obruče
Samotnému cvičení s obručí by měl předcházet výběr a nákup samotné obruče. Na trhu jsou k dispozici různě velké kruhy různé hmotnosti a barev. Rozhodně se vyvarujte nákupu klasické obruče ze sportovních potřeb, nakupte si speciální obruč pro hooping, která je těžší, stabilnější a také větší. Pro začátečníky je ideální, snadněji se s ní manipuluje. Je pak jen na vás, dáte-li přednost klasickým obručím, nebo se rozhodnete pro skladné skládací obruče.
První pokusy
První pokusy se cvičením s obručí pravděpodobně nebudou velmi úspěšné, pevně však věříme, že se do cvičení dostanete rychle a nebudete si ani uvědomovat, že zapojujete řadu svalů a posilujete i zpevňujete bříško a další partie. Při roztočení obruče je nejčastější chybou výrazné a intenzivní kroucení pánví. To není vhodný pohyb k roztočení, ve skutečnosti by se měla obruč roztočit jen odrážením ve dvou bodech. Správný postoj a odrážení ve dvou bodech je klíčem k úspěchu.
Zapojení dalších partií
Ačkoliv je cvičení s obručí na trupu základním cvikem, můžete zapojit i další končetiny. Jakmile se naučíte základní pohyb trupu, můžete vyzkoušet cvičit s hoopingovou obručí i na krku, na rukou i na nohou. Postupně se vám bude cvičení s obručí zdát snazší a snazší a později budete přidávat i několik kruhů různých velikostí.
Cvičení s obručí se jednoduše opět vrací do módy a je to jedině dobře. Zábavnou formou posilujete a tvarujete důležité partie. Při pravidelném a správném cvičení jsou viditelné výsledky zajištěny.